Súťaž Fyziklání prešla počas svojej sedemnásťročnej histórie dlhú cestu. Od svojich skromných počiatkov, keď ju pripravovalo len zopár nadšených organizátorov fyzikálneho korešpondenčného semináru FYKOS a všetky zúčastnené tímy sa vošli do jedinej posluchárne Matematicko-fyzikální fakulty UK, sa rozrástla do nevídaných rozmerov.
Na tohtoročnom Fyziklání sa takmer 1 200 žiakov stredných škôl z 21 krajín Európy, Ázie i Južnej Ameriky zišlo na výstavisku PVA Expo Praha. Ich cieľom bolo spojiť svoje sily v najviac päťčlenných tímoch a počas troch hodín vyriešiť čo najväčší počet rozmanitých fyzikálnych úloh. Pri výpočtoch však museli postupovať s rozvahou, keďže sa okrem samotnej správnosti odpovedí hodnotil aj počet pokusov, ktorý na odovzdanie potrebovali. Aby mohli účastníci podávať čo najlepšie výkony, dostali na súťaži občerstvenie vo forme bagiet, limonád, čokolád či zemiakových lupienkov. Všetci si zo súťaže odniesli aj drobné darčeky a najzaujímavejšie ceny za svoje obdivuhodné výsledky získala vždy najlepšia pätica tímov v jednotlivých kategóriách rozdelených podľa ročníku štúdia.
Konkurencia bola tento rok naozaj silná a množstvo tímov podalo úžasné výkony, no najväčšie uznanie si predsa len zaslúžia víťazi jednotlivých kategórií. V kategórii C zvíťazil český tím Kdo maže, ten jede. V kategórii B si najlepšie viedli indickí žiaci z tímu Power of Phi. Titul celkového víťaza a prvé miesto v kategórii A si so sebou opäť domov do Rumunska odviezol tím CaminBaieti. Víťaz síce môže byť len jeden, ale každý z účastníkov zažil deň plný zábavy, napätia, tímového ducha a nových poznatkov.
Samotná súťaž, ktorá prebehla v piatok 10. februára, bola síce jadrom celého Fyziklání, ale zďaleka nie jeho jedinou časťou. Počas celého týždňa od 6. do 12. februára 2023 sa konal sprievodný program, ktorý sa okrem iného zameriaval najmä na hlbšie poznanie fyziky, socializáciu medzi účastníkmi a predstavovanie ich rozličných kultúr. Účastníci pri ňom navštívili špecializované laboratória na MFF UK i ďalších vedeckých inštitúciách v Prahe a okolí, vypočuli si zaujímavé prednášky alebo sa porozprávali s významnými vedcami počas panelovej diskusie. Zvyky, pokrmy či tance typické pre svoju krajinu si potom účastníci vzájomne predstavili počas Večera národov. Spoločne sa vydali aj na prehliadku hradu Karlštejn a svoje súťažné úspechy oslávili na párty a recepcii. Program zavŕšili pri Mestskej hre, ktorá potrápila ich mozgové bunky a zároveň ich previedla doposiaľ neprebádanými zákutiami Prahy.
Účasť dvanástich zahraničných tímov plne uhradil European Summer Program on Rationality, generálny partner Fyziklání 2023. Vďaka nemu mohli organizátori FYKOS-u usporiadať pre tento ročník Scholarship program. Na ten sa mohli prihlásiť účastníci, ktorí by sa inak do Prahy neboli schopní dopraviť. Spolupráca pokračuje i v nasledujúcich ročníkoch a Fyziklání tak bude aj v budúcnosti absolútne unikátnou súťažou, oslavou fyziky a medzinárodnej spolupráce.
Text a foto FYKOS