S príchodom leta je dôležité si dávať pozor pred zvýšenou intenzitou slnečných lúčov. Svoje oči by ste mali chrániť pred slnkom rovnako ako pokožku. Aj tie dostávajú počas leta zabrať. Sú vystavené vyššej záťaži ako po iné ročné obdobia.
Pred čím sa chránime?
Slnko je naším najväčším zdrojom svetla. Na Zem z neho dopadá niekoľko druhov slnečného žiarenia. Zemská atmosféra však neprepúšťa všetky, iba vlnové dĺžky viditeľného svetla, časť ultrafialového, infračerveného a časť rádiového žiarenia. Náš zrak však musíme chrániť najmä pred neviditeľným ultrafialovým žiarením – UV. Existujú 3 typy – UV-A, UV-B a UV-C.
Takmer celé UV-C žiarenie pohlcuje ozónová vrstva. UV-A a UV-B sa cez ňu dostanú až na povrch Zeme. Tieto lúče poškodzujú aj našu pokožku. Spôsobujú rýchlejšie starnutie a stratu elasticity či tmavé pigmentové škvrny.
Naše oči sú na žiarenie ešte citlivejšie. Síce sa pred slnečnými lúčmi vedia ochrániť sami, no nie však dostatočne. Preto by ste najmä počas letných dní mali nosiť kvalitné slnečné okuliare.
Silu UV žiarenia meria tzv. UV index. Jeho jednotlivé hodnoty majú priradené odporúčané ochranné prostriedky. Väčšinou býva najvyšší počas leta, avšak UV žiarenie je silné aj na horách. Súvisí to najmä s nadmorskou výškou a geografickou polohou.Takisto sa dokáže odrážať od lesklých povrchov (voda a sneh), čím svoju intenzitu ešte viac zosilňuje.
Čo spôsobuje silné slnečné žiarenie?
Okrem rakoviny kože nadmerné slnečné lúče spôsobujú aj viacero iných závažných chorôb. UV-A žiarenie preniká do vnútra oka až na sietnicu a tým zvyšuje riziko vzniku šedého zákalu. UV-B nepreniká tak hlboko do vnútra oka. Nepriaznivo však pôsobí na očnú rohovku. Po poškodení ultrafialovým svetlom sa vo videní objavujú škvrny či rozmazané miesta.
Fotokeratitída (spálená rohovka) je veľmi bolestivá. Prejavuje sa podráždeným okom, častým žmurkaním či pocitom, že sa v oku nachádza cudzí predmet. Ak sa opakuje často, môže spôsobiť dlhodobé poškodenie.
Surferovo oko – pterygium, je choroba, ktorá takisto vzniká pri nedostatočnej ochrane očí a častým pobytom na slnku. Prejavuje sa rastom ružového mäsitého tkaniva na spojivke. V horších prípadoch spôsobuje problémy s videním a vyžaduje si chirurgický zákrok.
Nadmerné žiarenie môže urýchliť aj vznik makulárnej degenerácie. Makula je žltá škvrna v oku, vďaka ktorej vidíme ostro. Degenerácia sa prejavuje rozmazaným videním či objavením slepých škvŕn v centre videnia.
Aké parametre majú kvalitné slnečné okuliare?
Svoj zrak najefektívnejšie ochránite slnečnými okuliarmi. Pri výbere sa však zamerajte na UV ochranu. Najvyššia má označenie UV 400, čo znamená, že zachytí celé spektrum žiarenia.
Ak si kúpite okuliare, ktoré majú len tmavé sklá, no žiadnu alebo nízku ochranu, pravdepodobne si ublížite ešte viac. Tmavá farba na sklách totiž rozširuje očnú šošovku, kvôli čomu do oka vstupuje viac UV žiarenia ako bez okuliarov.
Tento článok je sponzorovaným obsahom.