Galaxia ako problém

Obrovské rádiové galaxie (GRG) patria k najväčším známym štruktúram vo vesmíre, napriek tomu býva ťažké nájsť ich. Juhoafrickým astronómom sa nedávno podarilo objaviť exemplár merajúci viac ako tri milióny svetelných rokov vrátane prúdov horúcej plazmy, ktoré vypúšťa do priestoru. Nielenže je viac než tridsaťkrát väčšia ako naša Mliečna cesta, ale podľa vedcov má aj nezvyčajné vlastnosti. Rozhodli sa pomenovať ju podľa toho slovom z bantuských jazykov: Tejto obrovskej galaxii sme dali prezývku Inkathazo, čo znamená problém, pretože je problematické pochopiť fyziku, ktorá sa tam odohráva, objasňuje Kathleen Charltonová z Univerzity v Kapskom Meste. Napríklad plazmové trysky majú nezvyčajný tvar. Jeden z prúdov je ohnutý namiesto toho, aby sa tiahol rovno od jedného konca k druhému.

Teleskop na stanici v Južnej Afrike
Teleskop MeerKAT v Južnej Afrike, foto South African Radio Astronomy Observatory, CC BY 4.0

Spektrálne mapy vytvorené pomocou teleskopu MeerKAT ukázali, že v prúdoch Inkathaza niečo záhadne zvyšuje energiu elektrónov. Namiesto vystreľovania plazmy do relatívne prázdneho priestoru, výtrysky Inkathaza vybuchujú do medzigalaktických dutín v rámci kopy galaxií. Podľa autorov by zvýšenia energie mohla vysvetliť interakcia plazmy s horúcimi plynmi. Zistenia spochybňujú existujúce modely a naznačujú, že ešte nerozumieme veľkej časti zložitej fyziky plazmy v týchto extrémnych galaxiách, uzatvára astronóm Kshitij Thorat z Pretórijskej univerzity v Južnej Afrike.

Zo stránky ScienceAlert spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2025. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.