Tím Astronomickej spoločnosti z provincie Chaco v Argentíne vyzdvihol zo zeme obrovský, takmer 30-tonový kus horniny, ktorý je veľmi pravdepodobne železo-niklový meteorit.
Nájdený meteorit pomenovali Gancedo podľa blízkeho mesta v srdci známej oblasti pádu meteoritov zvanej Campo del Cielo (Nebeské pole). Skupina astronómov vykopala meteorit 10. septembra a jeho fotografie okamžite zaplavili internet.
Druhý najťažší z Argentíny
Tento nález sa pravdepodobne zaradí na druhé miesto medzi meteoritmi nájdenými na Campo del Cielo hneď za meteorit El Chaco s hmotnosťou 37 ton objaveným v roku 1980. Titul doteraz najväčšieho objaveného meteoritu drží meteorit Hoba v Namíbii, ktorého hmotnosť je náročným meraním stanovená na viac než 60 ton. Hoba je ešte vždy na mieste svojho nálezu. Tento gigantický kus železa spadol na Zem asi pred 80 000 rokmi a teraz je turistickou atrakciou. Pád meteoritu Gancedo sa odohral pred 4 000 až 6 000 rokmi. Domáci obyvatelia poznajú túto oblasť už stáročia, dokonca vyrábali rôzne nástroje z meteoritov. V 16. storočí sa Španieli začali zaujímať o príbehy o kuse železa, ktorý spadol z neba, a v roku 1774 don Bartolomé Francsico de Maguna viedol expedíciu, ktorá narazila na kus železa označovaný ako Mesón de Fierro (Železný stôl). Ďalší úlomok z Campo del Cielo s názvom Otumpa a hmotnosťou 640 kg nájdeme v Britskom múzeu v Londýne.
Ťažký aj pre zlodejov
V rozptylovej oblasti Campo del Cielo (elipsa dlhá 19 km a široká 3 km) severozápadne od Buenos Aires sa doteraz našlo viac než 100 ton meteoritov. Ide o železo-niklové meteority, ktoré sú neobyčajne čisté aj v porovnaní s inými Fe-Ni meteoritmi – obsahujú až 93 % železa. Zvyšok je nikel a menej než 1% je iných stopových prvkov. Ilegálny obchod s meteoritmi v okolí tejto oblasti prekvitá. Argentínske úrady uväznili minulý rok štyroch priekupníkov, ktorí sa pokúšali vyviesť z krajiny množstvo meteoritov. Dúfajme, že meteorit Gancedo je dostatočne veľký na to, aby ho neukradli a že si nájde svoje miesto vo vede o meteoritoch aj v histórii.
RNDr. Zdeněk Komárek
Foto Facebook, Ministerio de Gobierno