Niekomu cvičenie ani diéty nepomôžu zhodiť kilogramy, pre iných je štíhlosť prirodzená. Genetici zvyčajne hľadajú mutácie, ktoré spôsobujú choroby, ale ľudia môžu byť nositeľmi aj iných verzií génov podporujúcich dobré zdravie. V jednej z najkomplexnejších štúdií genetiky obezity výskumný tím identifikoval génové varianty, ktoré chránia nositeľov pred priberaním.
Každý rok zomrie najmenej 2,8 milióna ľudí na klinickú obezitu. Tá zvyšuje riziko cukrovky 2. typu, srdcových ochorení, niektorých druhov rakoviny a dokonca aj ochorenia covid-19. Diéta a cvičenie pomáhajú schudnúť, ale na to, či sa u človeka vyvinie choroba, má veľký vplyv aj genetika.
Vedci identifikovali génové varianty zvyšujúce pravdepodobnosť, že ľudia budú mať nadváhu. V novej štúdii sekvenovali genómy viac ako 640 000 ľudí z Mexika, USA a Spojeného kráľovstva, pričom sa zamerali len na exóm, teda časť genómu, ktorá kóduje proteíny. Potom sa zamerali na mutácie spojené s indexom telesnej hmotnosti (BMI), čo je nedokonalý, ale najrozšírenejší ukazovateľ obezity. Varianty jedného z génov – GPR75 – mali na BMI najväčší vplyv. Ľudia s mutáciami, ktoré deaktivovali jednu kópiu tohto génu, vážili v priemere o 5,3 kg menej a mali o polovicu nižšiu pravdepodobnosť obezity v porovnaní s ľuďmi s funkčnými verziami, uviedli vedci v časopise Science. Existujú molekuly, ktoré aktivujú receptor GPR75, ale lieky, ktoré ho vypínajú, by otvorili nové možnosti liečby obezity a iných metabolických porúch.
Zo stránky ScienceMag spracovala BP