Je možné, že stetoskop bude po viac než dvesto rokoch používania nahradený novovyvinutou high-tech vestou s integrovanými snímačmi.
Takmer ku každému novému výrazu, ktorý sa objaví v cudzom jazyku – ide najmä o anglické výrazy z oblasti rýchlo sa rozvíjajúcich oblastí vedy, techniky a technológií – sa dá nájsť viac či menej vhodný slovenský ekvivalent. Občas je však výsledkom takmer nepoužiteľný a pridlhý slovenský výraz.
Pomenovanie high-tech či high tech, používané ako prívlastok, znamená v doslovnom preklade vysoká technika, prípadne technológia, no vhodnejší výraz je špičková technika či technológia. Predmetom tohto článku je vesta, ktorá dostala anglický prívlastok high tech, čiže špičkovotechnologická vesta. Keďže takto prívlastok vytvoriť nemôžeme, ostáva nám použiť výraz vesta vybavená špičkovou technológiou.
Vestu s prívlastkom high tech určenú na diagnostické účely vyvinuli výskumníci Fraunhoferovho ústavu pre keramické technológie a systémy (IKTS) v Berlíne v rámci projektu Pneumo.Vest. Ide o vestu z textilu, do ktorej sú vpredu aj vzadu integrované akustické snímače na báze piezokeramiky. Tie registrujú všetky, aj tie najtichšie zvuky a šumy, pochádzajúce z hrudníka. Špeciálny softvér tieto signály elektricky zosilní a odosiela na vyhodnotenie. Na displeji sa súčasne zobrazujú pľúca. Keďže softvér pozná polohu každého snímača, umiestni údaje priamo na príslušné miesto. Tak vznikne detailný akustický aj optický prehľad o činnosti jednotlivých oblastí pľúc.
Keďže systém priebežne zbiera a archivuje údaje, možno údaje vyhodnocovať v ich časovom priebehu, napríklad za posledných 24 hodín. Prístroj umožňuje odfiltrovať niektoré zložky akustického záznamu (napr. tep srdca), čím sú výraznejšie počuteľné rôzne šelesty či chrčania, pochádzajúce z pľúc. Natíska sa otázka, či v budúcnosti nahradí high-tech vesta jednoduchú a takpovediac low-tech pomôcku, ktorou je už vyše dvesto rokov stetoskop.
Samotní autori high-tech vesty tvrdia, že sa tak v blízkej budúcnosti nestane, pretože skúsení pneumológovia dokážu stetoskopickým načúvaním (auskultáciou) tlkotu srdca a zvukom dýchania odhaliť prípadné choroby.
RM, ilustrácia Fraunhofer IKTS