Takmer polovica hviezd veľkosti Slnka sú dvojhviezdy. Podľa výskumu Kodanskej univerzity sa ich planetárne systémy môžu veľmi líšiť od systémov okolo jednoduchých hviezd.
Vedci pomocou teleskopu ALMA v Čile skúmali 1 000 svetelných rokov vzdialenú dvojhviezdu NGC 1333-IRAS2A, obklopenú diskom z plynu a prachu. Zistili, že spoločná gravitácia hviezd niekedy ovplyvní disk tak, že množstvo materiálu padá smerom k hviezde. Padajúci materiál spôsobí výrazné zahrievanie. Výbuchy dočasne roztrhajú plynný a prachový disk na kusy a môžu ovplyvniť aj štruktúru neskoršieho planetárneho systému, vysvetľuje Rajika L. Kuruwitová.
Vedci dúfajú, že získajú viac pozorovacieho času na ALMA, čo by im dovolilo skúmať vznik planetárnych systémov, ale aj kométy, ktoré sú dôležité pri tvorbe podmienok vhodných na život. K hľadaniu sa pripojí aj Vesmírny teleskop Jamesa Webba a koncom desaťročia pribudnú ďalekohľad ELT (Extremely Large Telescope) a sústava rádioteleskopov SKA (Square Kilometre Array). SKA umožní priame pozorovanie organických molekúl. Teleskop Jamesa Webba pracuje v infračervenej oblasti, ktorá je vhodná na pozorovanie molekúl v ľade. ALMA zasa dokáže pozorovať molekuly vo forme plynu. Kombinácia rôznych zdrojov poskytne množstvo zaujímavých výsledkov, dodal profesor Jes Kristian Jørgensen.
Zo stránky Eurekalert! spracovala BP