Hominini na Kréte

Po štúdiu stôp, ktoré na Kréte objavil Gerard Gierlinski náhodou, keď tu bol na dovolenke v roku 2002, dospeli v roku 2010 spolu s kolegom Grzegorzom Niedzwiedzkim, poľským paleontológom na Uppsalskej univerzite, k záveru, že stopy tu zanechali hominini

Na Kréte nedávno našli 5,7 milióna rokov staré stopy podobné ľudským, čo je pre doterajšie teórie dejín ľudí veľká výzva. Podľa nich mali byť naši predkovia v tomto čase ešte v Afrike a ich nohy mali väčšmi pripomínať nohy opíc. Profesor Per Ahlberg s Uppsalskej univerzity uviedol, že tieto stopy sú mladšie než najstaršia známa fosília hominina (fosília sahelanthropusa, dávneho predka ľudí nájdeného v Čade). Ich vek je pritom približne rovnaký ako vek Orrorina, hominina, ktorého pozostatky sa našli v Keni. No pozoruhodný je fakt, že sú o viac než milión rokov staršie než prvé známky hominina Ardipithecus ramidus, ktorý sa vyznačoval nohami pripomínajúcimi nohy opíc. To vyvracia domnienku, že Ardipithecus je priamym predkom neskorších homininov. Ešte zarážajúcejšie je, že až doteraz boli všetky fosílie homininov staršie než 1,8 milióna rokov nájdené len v Afrike. To bolo dôvodom, prečo si vedci myslia, že práve Afrika bola rodiskom všetkých homininov.

JK
foto wikipédia/Arne Nordmann

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.