Hrob so somárom

Egyptológovia zo SAV sa vrátili z Tell el-Retábí s cennými zisteniami. V jame veľkého hyksóskeho hrobu objavili pochovaného somára.

Kostra somára, foto Jozef Hudec

Štrnásta sezóna poľsko-slovenskej egyptologickej misie priniesla odborníkom v lokalite Tell el-Retábí (pozri Quark 10/2019) zásadné objavy. Výskum slovenskej časti misie obohatil poznanie pevnostnej architektúry 20. dynastie, sídliska z 18. dynastie a pohrebiska z druhého prechodného obdobia. Pri pokračovaní prác, ktoré sa začali počas uplynulých sezón, dokopali hrobovú jamu veľkého hyksóskeho hrobu objaveného už v roku 2012. Východne od tehlovej hrobky človeka, ktorý mal v čase svojej smrti viac ako 50 rokov, sa nachádzal pochovaný somár.
Somáre boli pochovávané v Egypte už pred viac než päťtisíc rokmi a našli sa aj pri hroboch najstarších egyptských faraónov v Abyde. V našom prípade však bol somár o viac ako tisíc rokov mladší než jeho abydoskí predchodcovia. Mohli ho k hrobu uložiť niekedy medzi 18. až 16. storočím pred n. l. Nález pochovaného somára zaradil Tell el-Retábí medzi významné pohrebiská z druhého prechodného obdobia, ako napríklad Tell el-Dabaa či Tell el-Kua, kde sa tiež našiel tento typ hrobov, vysvetľuje Jozef Hudec z Ústavu orientalistiky SAV, v. v. i.
Vo vzdialenosti približne 10 až 15 metrov od somára objavila výprava dve kostry hovädzieho dobytka. Pochádzajú pravdepodobne tiež z druhého prechodného obdobia, lebo boli prekryté stavbou zo včasnej 18. dynastie. Zostáva otázne, či v lokalite alebo v širšej oblasti zúrila infekcia, prípadne či mali vtedajší obyvatelia nejaké iné, možno rituálne, dôvody na svoje konanie. Prekvapením sezóny bol podľa egyptológov malý detský hrob v tehlovej komôrke blízko hrobu so somárom.

Na základe tlačovej správy Slovenskej akadémie vied pripravila R

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2025. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.