Implantát proti opiátom

Liek naloxón zachránil tisíce životov tým, že zvrátil predávkovanie opiátmi. Jeho úspech však závisí od toho, či je nablízku niekto, kto ho vie rýchlo podať. Tento problém by mohol vyriešiť implantát pod kožou, ktorý dokáže rozpoznať začiatok predávkovania, uvoľniť naloxón do krvného obehu a zároveň privolať prvú pomoc.

Foto J. L. Ciatti et al./Science Advances, 2024, DOI: 10.1126/sciadv.adr3567

Zariadenie s názvom naloximeter sa zatiaľ testovalo len na zvieratách, výskumníci však dúfajú, že by mohlo pomôcť najrizikovejším osobám: ľuďom, ktorí abstinujú len krátko, pretože sú po liečbe alebo po pobyte vo väzení. V prvých mesiacoch je pravdepodobnosť ich predávkovania oveľa väčšia, pretože sa znížila tolerancia ich tela na opiáty. V roku 2023 zomrelo v USA na predávkovanie viac ako 80-tisíc ľudí. Je potrebné vyvinúť čo najviac úsilia na zníženie škôd, pretože problém sa zhoršuje, upozorňuje neurológ Robert Gereau z Washingtonskej univerzity v St. Louis.
Senzor naloximetra meria úbytok kyslíka v krvi. Po zistení predávkovania by sa na mobilnom telefóne objavilo upozornenie, aby mohol človek uviesť, či ide o falošný poplach; inak by sa uvoľnil naloxón. Úspech prístroja však bude závisieť od invazívnosti implantácie a od toho, či mu budú otvorení ľudia s problémami so zneužívaním návykových látok.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.