Infraštruktúra diaľnice staroveku

Lidarový pohľad na Tugunbulak, foto SAIElab/J.Berner/M.Frachetti, Washington University Arts & Sciences

Staroveká Hodvábna cesta, ktorá spájala východný a západný svet až do polovice 15. storočia, podporovala urbanizáciu podobne ako moderné diaľnice. Letecký prieskum dvoch lokalít pozdĺž Hodvábnej cesty – Tashbulaku a Tugunbulaku, vzdialených od seba asi päť kilometrov v uzbeckých horách – pomocou lidaru odhalil viac ako 300 archeologických prvkov. Lidar je technika diaľkového prieskumu, ktorá využíva laserové impulzy na vytvorenie 3D obrazu krajiny. Vo výškach 2 000 a 2 200 metrov nad morom, kde sa lokality nachádzajú, bola pritom rozsiahla mestská zástavba veľmi nepravdepodobná vzhľadom na ťažkosti, ktoré predstavovali výstavba a poľnohospodárstvo.
Výsledky mapovania lidarom naznačujú, že urbanizácia v tejto oblasti bola oveľa rozsiahlejšia, než sa doteraz predpokladalo, povedal výskumník Zachary Silvia z Brownovej univerzity. Ide o prvé a pravdepodobne jediné staroveké alebo stredoveké mesto nachádzajúce sa v tejto nadmorskej výške v Strednej Ázii. Medzi objavenými štruktúrami boli strážne veže spojené múrmi pozdĺž hrebeňa, dôkazy terasovania a centrálna pevnosť obklopená múrmi z kameňa a hlinených tehál. Ďalším krokom bude potvrdiť zistenia prostredníctvom geofyzikálnych techník, ktoré vidia pod povrch, a cielených vykopávok, ktoré môžu potvrdiť, či ide skutočne o také rozsiahle osídlenie, dodal Z. Silvia.

Zo stránky Popular Mechanics spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.