Aj laickým pozorovaním počasia dospejeme k záveru, že počasie prechádza v ostatnom období značnými výkyvmi.
Veľmi nepríjemné sú najmä prudké a pomerne značné kolísania teploty – ráno je chladno a žiada sa obliecť si vetrovku, cez deň teploty vybehnú nahor tak, že je nám horúco aj len v košeli, a v predvečer opäť využijeme vetrovku. Elegantným riešením problému čo si obliecť je mať oblečenie, ktoré v chladnom počasí hreje a v horúčavách chladí. Myšlienka vyvinúť materiál s dvomi protichodnými vlastnosťami sa síce zdá byť neuskutočniteľná, ale vedecký tím univerzity v britskom Manchestri ukázal, že takáto inteligentná, inak povedané adaptívna textília sa môže stať realitou. Kľúčom k jej realizácii je využitie vlastností grafénu, jednoatómovej vrstvičky uhlíka. Manchesterskí vedci využili priam neuveriteľné vlastnosti grafénu na vytvorenie tzv. tepelnej kamufláže či tepelného maskovania na to, aby ukryli tepelné žiarenie človeka pred jeho indikáciou infračervenou kamerou. Inovatívny tieniaci materiál má v sebe uložené vrstvičky grafénu, do ktorého sa privádza slabý elektrický prúd. To umožňuje meniť množstvo infračerveného žiarenia emitovaného povrchom materiálu.
Pri demonštračnom pokuse sa tímu podarilo vyladiť materiál tak, že zamaskoval tepelnú stopu ruky tak, že ju infračervená kamera neodhalila. Výskumný tím sa v súčasnosti usiluje nájsť nové aplikácie pre svoje adaptívne textílie. Schopnosť regulovať tepelné vyžarovanie je kľúčovou potrebou pre mnohé kritické aplikácie, medzi ktoré patrí aj tepelný manažment tela v klimatických podmienkach s extrémami teploty, povedal vedúci výskumného tímu profesor Coskun Kocabas.
Britský tím už zhotovil prototypový oblek s aktívnou vložkou na prsiach, ktorú možno podľa potreby zapínať a vypínať, a tak regulovať tepelné vyžarovanie tela. Je otázne, kedy sa na trhu objaví oblečenie, ktoré by v zime bránilo vyžarovaniu tepla, teda svojím spôsobom nás hrialo, a v lete by prepúšťalo viac tepla, čím by prispievalo k našej tepelnej pohode.
RM, foto University of Manchester