Istrobot 2020 v online verzii

Účastníci robotickej súťaže Istrobot sa tento rok v dôsledku pandémie koronavírusu ocitli v novej situácii – museli prezentovať svoje projekty online.

V tomto roku do príprav na tradičnú robotickú súťaž Istrobot zasiahol faktor dosiaľ nevídaný – koronavírus. Jeho logický dôsledok – zákaz všetkých hromadných podujatí – nám skutočne zamiešal karty tak, že sme spočiatku uvažovali o kompletnom zrušení celého podujatia. Potom nám však napadlo vyskúšať online súťaž, s ktorou už máme skúsenosti v podobe Robotickej ligy (liga.robotika.sk).

Jednoznačný víťaz

Rozhodnutie prišlo rýchlo – bude len jedna kategória, Voľná jazda, a v nej ohodnotíme najzaujímavejšie a najvypracovanejšie projekty na základe videoprezentácie vytvorenej autormi. Zároveň sme predĺžili uzávierku, aby sa na zmenené podmienky dokázali konštruktéri robotov pripraviť. Dostali sme napokon desať prihlášok. Prekvapivo prišli dve až z Nemecka a ďalšie tri z Poľska. Súťaž tak obhájila svoj prívlastok medzinárodná a pred odbornou porotou stála naozaj náročná úloha: ako vybrať tie najlepšie projekty. Víťaz bol napokon jednoznačný – s viac ako 10-bodovým náskokom zvíťazil robot motoko uprising ostrieľaného súťažiaceho Michala Chovanca z Lietavskej Lúčky. Jeho malá, úsporná a kompaktná konštrukcia robota sledujúceho čiaru vychádza z predošlých úspechov na našej súťaži (1. miesto v roku 2016). Bola však doplnená a vylepšená, takže k robustným a stabilným regulátorom rýchlosti pribudla predikcia zákrut na základe vopred natrénovanej neurónovej siete. Na trénovanie 5-vrstvovej siete použil 20 000 vzoriek a celý algoritmus fungoval na mikroprocesore s jadrom ARM Cortex M4F s frekvenciou iba 72 MHz.

Druhé a tretie miesto

Na druhom mieste skončil projekt stredoškolákov Stanislava Jochmana a Michala Miškolciho s dlhým názvom Autonómna všesmerová robotická platforma. Ich robot obsahuje spolu až 13 procesorov (9× Attiny84, 2× Atmega328, 1× Atmega2560 a 1× STM32). Má množstvo senzorov vrátane farebnej kamery a termokamery FLIR. Robot je schopný okrem rýchleho sledovania čiar rozpoznávať aj objekty, detegovať plameň sviečky a uhasiť ho. Obsahuje otočnú platformu na zrýchlenie detekcie objektov, používa gyroskopický senzor na kompenzáciu pohybu a na riadenie využíva viaceré regulátory PID. Vývoj robota trval pomerne dlho, až niekoľko stoviek hodín. Robota sme si najprv nakreslili a odsimulovali v počítači a až po optimalizácii sme sa pustili do stavby. Programovanie zabralo asi najviac času, lebo robot obsahuje 9 procesorov a každý z nich má v sebe náš program. Celkovo majú zdrojové kódy niekoľko tisíc riadkov, uviedli autori. Tretím v poradí bol robot JECCbot mini DC, ktorého autor Jonas Wühr je až z nemeckého mestečka Deggendorf. Na súťaži predstavil vlastný návrh robotickej platformy, ktorej dokumentácia je sprístupnená verejnosti pod licenciou Open Source. Robot je modulárny a dá sa prispôsobiť rozličným pohonným jednotkám, má univerzálnu riadiacu jednotku (ECU) a šasi sa dá vytlačiť na 3D tlačiarni. Všetky podklady na výrobu i programovanie tohto robota sú k dispozícii na githube, odkazy nájdete pri opise robotov na stránke súťaže www.istrobot.sk.

Odovzdávanie cien naživo

Pretože nám kontakt so súťažiacimi chýbal, pripravili sme naživo aspoň odovzdávanie cien, ktoré venovali do súťaže naši sponzori Alef, Aston ITM, Avir, RLX, Photoneo a Microrisc. Na júnovom stretnutí v Bratislave si účastníci aspoň dodatočne mohli navzájom obzrieť svoje konštrukcie. Cez telemost sa akcie zúčastnili dokonca aj súťažiaci z Nemecka. Po odovzdaní cien nasledovala exkurzia do Národného centra robotiky a popoludňajší workshop vo FabLab-e, na ktorom si mohli vyrobiť vlastné nálepky, vyskúšať rezanie laserom alebo 3D tlač. Hoci tento ročník nám koronavírus riadne zamotal, objavili sa aj pozitívne prvky – súťažiaci veľmi ocenili exkurziu a aj samotné hodnotenie porotou, od ktorej dostali konštruktívne pripomienky k svojim projektom. Podľa vlastných slov súťažiacim veľmi pomohli v ich ďalšom posune. Veríme preto, že sa o rok stretneme znova, tentoraz už v tradičnom formáte.

Text a foto Richard Balogh, Istrobot

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.