Jar s otvorenou vedou

Každý rok pred začiatkom jari prebúdza prostredie škôl a výskumných inštitúcií Medzinárodný týždeň otvoreného vzdelávania. Od 3. do 7. marca 2025 inštitúcie z celého sveta organizujú prednášky, workshopy a iné podujatia, na ktorých zviditeľňujú postupy otvoreného vzdelávania a otvorené vzdelávacie zdroje zo svojich dielní.

Osoba fotografuje žltý kvet magnólie pomocou smartfónu.
Foto istockphoto.com/Serhii Ivashchuk

Môžu to byť učebnice, kurzy, testy, multimediálne materiály alebo plány vyučovacích hodín. Význam otvoreného vzdelávania nespočíva len v tom, že záujemcovia môžu v každom veku získať bezplatný online prístup k vzdelávacím materiálom s verejnou licenciou. Je to aj v aktivizácii učiteľov a študentov, ktorí majú príležitosť sami prispievať k tvorbe zdrojov pre ostatných a možnosť flexibilného prispôsobenia materiálov a postupov pre potreby rôznych učiacich sa skupín. Príklady otvorených vzdelávacích zdrojov nájdete na platformách OER Commons, Open Textbook Library, OASIS či Merlot Open Textbooks Collection.

City Nature Challenge

V apríli prichádza čas zdvihnúť zrak od učebníc a oceniť prírodu okolo nás s globálnou iniciatívou občianskej vedy City Nature Challenge, do ktorej sa pravidelne zapájajú mestá v Európe, USA, Južnej Amerike, Austrálii alebo Indii. Táto aktivita je vhodná pre jednotlivcov, rodiny, ktoré chcú spoločne tráviť čas v prírode, ale aj pre študentov a učiteľov nadšených pre vyučovanie vonku. Stačí si do telefónu nainštalovať bezplatnú aplikáciu iNaturlist, v dňoch 25. až 28. apríla 2025 sa vybrať do parku, záhrady alebo lesa vo svojom meste a podľa jednoduchého návodu zaznamenať pozorovanie. Fotografie rastlín, zvierat či húb alebo zvukové nahrávky (napr. vtáčieho spevu) svojich pozorovaní má zmysel v aplikácii iNaturalist šíriť, aj keď si nie ste istí, čo ste videli (počuli). Druh za vás môžu určiť odborníci na danú skupinu rastlín alebo živočíchov pracujúci s aplikáciou – a vy sa to dozviete. Identifikácia prebieha od 29. apríla do 4. mája a výsledky sa vyhlasujú 5. mája. Je to príležitosť spoznať, naučiť sa a oceniť, aký rôznorodý život môžeme nájsť vo svojom blízkom okolí. V Bratislave tradične City Nature Challenge koordinuje občianske združenie Stromosvet, ale iniciatíva je otvorená aj pre dobrovoľníkov v iných častiach Slovenska.

Vedecká knižnica CVTI SR

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2025. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.