Jedinečné a potrebné

Jedinečné Múzeum špeciálneho školstva v Levoči, nachádzajúce sa priamo v historickom centre mesta na Námestí Majstra Pavla, vzniklo 16. novembra 1990.

V súčasnosti je Múzeum špeciálneho školstva v Levoči moderným, interaktívnym múzeom, prístupným širokej verejnosti, ale aj zrakovo znevýhodneným návštevníkom, pre ktorých sú pripravené popisky v Braillovom písme a videosprievodca v posunkovom jazyku. Od leta 2019 je múzeum čiastočne zbavené bariér, ktoré nahradil schodiskový stoličkový výťah.
Expozícia sa rozprestiera na ploche takmer 200 m² a ponúka atraktívne a prakticky riešené priestory, kde si návštevníci môžu vyskúšať repliky vzácnych exponátov, nenútenou formou spoznávať potreby a život znevýhodnených jedincov.

Štyri celky

Stála expozícia je rozdelená do štyroch samostatných celkov, ktoré návštevníka prevedú históriou vzdelávania ľudí so zdravotným postihnutím. Neprehliadnuteľnými sú vzácne originály hmatových učebných pomôcok pre zrakovo postihnutých z autorskej dielne Viliama Hrabovca. Ide najmä o medený glóbus (1927), plastickú mapu Vysokých Tatier (1936) či Spišského hradu (1936), ale aj mapy Severnej a Južnej Ameriky (1933 – 1935).

Druhé podlažie budovy je na rozdiel od ostatných miestností ponorené do ticha. Študenti špeciálnej a liečebnej pedagogiky, ale aj každý nadšenec či bádateľ sa tu môžu zahĺbiť do viac ako 4 000 knižničných titulov – historickej odbornej literatúry, novín, časopisov, kalendárov a publikácií v čiernotlači, ale aj  Braillovom písme. Na stene po celej dĺžke miestnosti sa nachádzajú reliéfne portréty zakladateľov najstarších ústavov pre zdravotne znevýhodnených v Európe. Zoznámiť sa môžete napríklad s Louisom Braillom, Andrejom Chazárom, Valentínom Haüyom, Rudolfom Jedličkom a ďalšími nezabudnuteľnými osobnosťami.
Špeciálnopedagogická knižnica so študovňou poskytuje svoje služby len prezenčne. Vynikajúcou správou však je, že sa pracuje na digitalizácii celého knižničného fondu, ktorý postupne sprístupňujeme na internetovej stránke múzea www.msslevoca.sk.

Veľké ucho a oko

Štyri samostatné ostrovy, nadrozmerný 3D model ľudského ucha a oka, vzdelávacie programy pre žiakov so sluchovým postihnutím prostredníctvom interaktívnej tabule, vysoko a v priestore umiestnené  trojrozmerné kocky evokujúce svet telesne hendikepovaných – to všetko čaká návštevníkov v ďalšej miestnosti.
Na jednotlivých ostrovoch nájdu vzácne historické, ale aj súčasné učebné pomôcky pre žiakov s mentálnym, zrakovým, sluchovým postihnutím a autizmom. Dominantou miestnosti sú nadrozmerné, interaktívne ucho s ušnicou vysokou takmer 160 cm a 150 cm dlhým prierezom zvukovodu, ako aj prierez očnou buľvou s rozoberateľnými časťami pre lepšie pochopenie fungovania a porúch ucha a oka. Lákadlom pre najmenších je nepochybne nadrozmerné Človeče, nehnevaj sa! Skúste uhádnuť, s akými figúrkami sa hrá?
V najväčšej a zároveň poslednej miestnosti stálej expozície je neprehliadnuteľnou obrovská 3D kocka. Návštevník prostredníctvom jednoduchých kvízových otázok podrobí skúške svoj hmat, zrak, sluch a čuch. Pravá strana miestnosti sa týka nevidiacich, ľavá nepočujúcich. Vidieť môžete rôzne historické kompenzačné, učebné pomôcky, hry, ale aj 3D modely historických stavieb. Ostatné tajomstvá múzea už musíte objaviť sami.

Otváracie hodiny

Od októbra do konca mája len v pracovných dňoch od 9.00 do 16.30 h, počas víkendov a sviatkov je múzeum zatvorené. Posledný vstup na prehliadku je o 15.00 h. Od júna do septembra v pracovných dňoch od 9.00 do 17.00 h, počas víkendov a sviatkov od 10.00 do 17.00 h. Posledný vstup na prehliadku je o 16.00 h. Viac informácií na www.msslevoca.sk, FacebookuInstagrame múzea alebo na telefónnom čísle 0918 625 285.

R
Foto MSSL

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.