Slávnostným ceremoniálom v pražskom Rudolfíne sa v sobotu 28. 7. 2018 skončil jubilejný 50. ročník Medzinárodnej chemickej olympiády (IChO), ktorý spoločne organizovali Slovenská a Česká republika. Slovenskí reprezentanti na tomto podujatí získali dve strieborné a dve bronzové medaily.
Olympionikom udelili spolu 35 zlatých, 65 strieborných a 95 bronzových medailí v závislosti od dosiahnutej úspešnosti, pričom hranicu pre zlatú medailu predstavovala úspešnosť 85 %.
Návrat po 50 rokoch
Medzinárodná chemická olympiáda sa po 50 rokoch vrátila do krajín, ktoré iniciovali jej vznik. Slovenská a Česká republika spojili svoje sily a zorganizovali jubilejný ročník prestížnej olympiády, na ktorej sa zúčastnilo 82 krajín zo všetkých obývaných kontinentov, pričom každú krajinu mohli zastupovať najviac štyria súťažiaci. Presne 300 súťažiacich zo 76 krajín organizátori rozdelili do devätnástich skupín v laboratóriách Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave, kde absolvovali praktickú časť olympiády pozostávajúcu z organickej syntézy a úloh z fyzikálnej a analytickej chémie. O dva dni neskôr sa v priestoroch Študentského domova Ľudovíta Štúra súťažiaci venovali teoretickým úlohám z biochémie, anorganickej, organickej, analytickej a fyzikálnej chémie.
Dominancia Číny, prekvapenie z Česka
Riešenia opravovali autori úloh a tiež vedúci jednotlivých delegácií, ktorí dohodou stanovili výslednú úspešnosť všetkých úloh pre jednotlivých súťažiacich. Tí sa spoločne s verejnosťou dozvedeli výsledky v sobotu 28. 7. 2018 v pražskom Rudolfíne. S úspešnosťou 94,35 % suverénne zvíťazil Qingyu Chen z Číny. Druhé miesto obsadil Aleksej Konoplev z Ruskej federácie s úspešnosťou 90,44 %, tretie miesto vybojoval Raymond Eugene Bahng z Kórejskej republiky s 88,83 % úspešnosťou. Zo 76 súťažiacich krajín boli najúspešnejší reprezentanti Číny a USA, ktorí pre svoje krajiny získali po štyri zlaté medaily. S tromi zlatými a jednou striebornou medailou sa medzi svetovú elitu zaradili aj Česká republika, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Se- verného Írska a Kórejská republika.
Zlato našim tesne uniklo
Medailové ocenenie získali aj všetci štyria reprezentanti Slovenska. Zlatá medaila len tesne unikla Petrovi Rukovanskému z Gymnázia M. R. Štefánika v Nových Zámkoch a striebro vybojoval aj Martin Országh z martinského Gymnázia J. Lettricha. Peter Gonda a Michal Chovanec, obaja z Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi, získali bronzové medaily. Okrem rekordného počtu súťažiacich sa po prvý raz stalo, že chemickú olympiádu organizovali dva nástupnícke štáty Česko-Slovenska, zakladateľa súťaže. Zdá sa, že to bol výborný nápad, ktorý v budúcnosti môžu nasledovať aj iné krajiny, zhodnotila podujatie pre denník olympiády Catalyzer prezidentka Riadiaceho výboru IChO 2018 I-Jy Shang. Prezidentka vysoko hodnotila aj vyváženosť súťažných úloh, ich kreativitu a nápaditosť, úroveň zabezpečenia súťaže aj spoluprácu s organizačným tímom. Standing ovation od študentov na záver ceremoniálu zaslúžene patril realizačným tímom zo slovenskej aj českej strany a dvom prezidentom súťaže: doc. Martinovi Putalovi, PhD., a Ing. Petrovi Holzhauserovi, PhD. V sprievodnom programe podujatia sme predstavili prírodné krásy, bohatú históriu a kultúru Slovenska i Česka, vysvetlil Martin Putala z Prírodovedeckej fakulty UK, ktorá jubilejný 50. ročník spoluorganizovala. Nesmierne ma teší, že olympiáda naplnila aj svoje ďalšie poslanie a vytvorila platformu pre kontakty a priateľstvá mladých ľudí, ktorých spoločným záujmom je chémia, uzatvoril Petr Holzhauser z VŠCHT Praha. Olympijskú vlajku potom prevzala Anne Szymczaková, vedúca vzdelávacej komisie Francúzska. Paríž bude hostiteľským mestom mladých chemikov počas 51. ročníka IChO v roku 2019.
R, foto 50icho.eu
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.