Dobrých kníh vychádza veľa, času je však málo. Preto vám prinášame tipy na dve knižky, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.
Noc ako samostatná ekologická nika
Po pravdě řečeno téměř nepoužívám ani čelovku, přinejmenším ne venku, protože bych se o noční vidění nerad připravil. Neviděl bych totiž, jak střevlíci loví drobný hmyz, ani jak neopakovatelně se v měsíčním svitu třpytí pavučiny. Hodně věcí by uniklo mé pozornosti, šneci, kteří se někam šinou, nebo třeba světélkující houby. Ano, i některé houby mají schopnost bioluminiscence, tutéž vlastnost, díky níž ve tmě světélkují oceány, či září světlušky. Houby tak lákají mouchy, brouky a mravence, kteří pak roznášejí jejich spory. Tento fenomén je běžný v tropických oblastech, ale i u nás máme světélkující houbu, a sice václavku, jejíž vláknité podhoubí, mycelium, nazelenale září. Traduje se, že dříve se dubové dřevo napadené touto houbou používalo jako noční směrovky. A zvířatům, která v noci vidí lépe než my, tyto houby možná svítí stejně silně jako nám lucerny.
Pre Johana Eklöfa, švédskeho vedca a celosvetovo uznávaného odborníka v oblasti výskumu netopierov, je noc neprebádaným priestorom, samostatnou ekologickou nikou, do ktorej sme my ľudia nikdy nemali vstúpiť inak ako návštevníci. V tomto duchu sa s čitateľom vydáva do nočných lesov, tmavých hlbín oceánov i k potemnenej oblohe a oboznamuje ho s pôvodnými obyvateľmi tmy – tými, ktorých umelé osvetlenie vytláča niekedy až na pokraj vyhynutia.
Lov, párenie, metamorfóza aj rozklad, väčšina procesov v prírode prebieha pod rúškom noci, aj malá baterka či svetlá vzdialeného mesta dokážu spôsobiť neplodnosť tmy. Navyše, striedanie tmy a svetla kalibruje vnútorné hodiny všetkého života na Zemi. Narušenie tohto prastarého biorytmu môže mať nedozerné dôsledky na ekosystém planéty. Máme ešte čas to zvrátiť?
Artforum už viac ako 30 rokov prináša čitateľom kvalitné knihy, ktoré tešia oči a myseľ. Naše kníhkupectvá nájdete v Bratislave, Pezinku, Žiline, Banskej Bystrici, Rožňave, Košiciach a Prešove. Krásne knihy môžete nakúpiť aj cez internet na www.artforum.sk.
Ilustrované dejiny vzťahu človeka a oblohy
Pre Tálesa boli jeho vedomosti o nebi prínosom, ale aj bremenom. Jedným z prvých príkladov obchodného monopolu bolo to, keď Táles využil poznanie hviezd a predpovedal mimoriadne bohatú úrodu olív. Vopred si prenajal všetky lisy na olivy v Miléte aj na neďalekom ostrove Chios v Egejskom mori a vďaka tomu zbohatol.
Už menej šťastia mal vtedy, keď na jednej prechádzke bol taký zaujatý pohľadom na hviezdy, že na radosť prizerajúcej sa tráckej otrokyne spadol rovno do studne.
Táto úsmevná anekdota o predsokratovskom filozofovi je len jednou z mnohých, ktorými je Atlas oblohy pretkaný. Nie je najvtipnejšia a možno ani najzaujímavejšia, ale akosi presne vystihuje to, čo vo vás britský popularizátor vedy Edward Brooke-Hitching skôr či neskôr vyvolá. Túžbu zdvihnúť zrak k nebu a aspoň na malú chvíľu úplne zabudnúť na pozemský svet.
E. Brooke-Hitching systematicky, ale s nadhľadom, a občas aj humorom sumarizuje rozsiahle dejiny nebeskej mytológie a filozofickej kozmológie s prelomovými objavmi astronómie a astrofyziky do dobrodružnej cesty naprieč tisícročiami. Na bohato ilustrovaných stránkach jeho knihy stretnete starovekých bohov i Alberta Einsteina, budete hľadieť na západ Slnka z Venuše, preskúmate vesmír očami pravekého lovca, pozriete sa naň Galileiho ďalekohľadom aj prostredníctvom snímok najmodernejších sond. A pri najbližšom pohľade na nebo sa neubránite jemne mrazivému pocitu, že čím viac tajomstiev vesmíru sme odhalili, tým hlbšie sme do nich vťahovaní.
Pripravila Veronika Sebechlebská, Artforum
Súťažná otázka
Ak nám do 30. apríla 2023 pošlete správnu odpoveď na otázku:
Čo je cirkadiánny rytmus a čo ho narúša?
zaradíme vás do žrebovania o nákupnú poukážku v hodnote 10 eur od kníhkupectva Artforum.
Svoje odpovede posielajte na adresu redakcie: odpovednik@quark.sk alebo Quark, Staré grunty 52, 841 04 Bratislava 4.