Mnohí ľudia sú už sčasti robotmi, pretože nedokážu plnohodnotne fungovať bez kúska technológie. Telefón, aj keď nie je fyzicky spojený s telom, je každodennou súčasťou našich životov. Už taká základná vymoženosť ako telefonovanie je v trochu nadnesenom opise telepatické spojenie medzi ľuďmi zabezpečené technologicky namiesto biologicky.
Prenosné alebo bezdrôtové telefóny, ako sa zvykli v začiatkoch nazývať, sa v prvých desaťročiach svojej existencie rýchlo menili, prispôsobovali požiadavkám používateľov a možnostiam technológií. Veľké ťažké telefóny s jednoriadkovým textovým displejom ponúkali pri najdrahšom programe od operátora 60 minút telefonovania a pár desiatok SMS správ mesačne.
Zdá sa však, že približne v roku 2010 dosiahli svoj vrchol možností, ktoré dokážu ponúknuť. Veľký farebný dotykový displej, internet v mobile, vysoký výpočtový výkon, kvalitný fotoaparát, aplikácie a všetko ostatné v smartfónoch sa už iba kvalitatívne zlepšuje. Dlhé roky nepriniesli telefóny nič revolučne nové, čo by dokázali používateľom ponúknuť. A to môže byť predzvesťou ich konca a nahradenia novou technológiou.
Transformácia technológií
V 70. rokoch 20. storočia prešli obrovskou transformáciou takmer všetky kancelárske priestory na svete. Prispôsobili sa pre počítače, tlačiarne, skenery a digitálne úložiská. Neraz zaberali celé miestnosti a firmy boli nútené prepustiť zamestnancov v dôsledku lepšej efektivity práce pomocou počítačov. Všetko sa zdigitalizovalo a postupne zefektívnilo a tento trend pokračoval. S vývojom počítačov a ešte väčšou digitalizáciou stihli sálové počítače a veľké tlačiarne už aj zmiznúť, a to v priebehu niekoľkých desaťročí.
Prvý prenosný telefón predstavila firma Motorola v roku 1973. Vážil viac ako kilogram a musel sa nabíjať 10 hodín, aby zvládol 30 minút telefonovania. Bol však skôr prirodzeným krokom v evolúcii telefónov. Skutočnú revolúciu priniesli smartfóny, ktoré dodali prenosným telefónom nové funkcie. Dokonca v prvých sériách sci-fi seriálu Star Trek bol bezdrôtový komunikátor iba komunikátorom, nedokázal posielať správy, fotiť, nemal kalendár, mapu, kalkulačku ani nijaké hry. Smartfón spojil veľký počet zariadení do jedného.
V blízkej budúcnosti môžeme očakávať výrazné pokroky v oblasti výdrže a výroby batérií. Do smartfónov sa tiež prenesú aktuálne pokroky umelej inteligencie, a to v podobe ich rýchlejšieho používania a prepojenia jednotlivých aplikácií. Virtuálny osobný asistent po hlasovom zadaní požiadavky, napríklad na spoločnú večeru s priateľmi, sám rezervuje reštauráciu, zaplatí, rozpošle pozvánky, navrhne jedálne menu a vyberie pre každého ideálnu cestu na miesto. Umelá inteligencia bude čoraz viac a lepšie predpokladať naše správanie a požiadavky, čím nám ušetrí množstvo času.
Dostupnosť vždy a všade
Mnohé údaje sú uložené nie priamo v telefóne, ale v online úložisku nazývanom aj cloud, z anglického slova pre oblak, pretože sú dostupné vždy a všade, akoby z oblohy, nech už sa pripojíme akýmkoľvek zariadením. Nie sme vďaka tomu viazaní na konkrétny kus telefónu, ktorý sa tak stáva rýchlo vymeniteľným v prípade rozbitia alebo krádeže. Budúcnosť môže priniesť až také inovatívne zariadenia, že ich nebudeme nosiť individuálne vo vrecku, ale náš profil bude automaticky dostupný na akomkoľvek zariadení, ku ktorému pristúpime alebo ho chytíme do ruky. Podobne ako v súčasnosti fungujú napríklad obrazovky na objednávanie v reštauráciách rýchleho občerstvenia.
Väčšina vizualizácií budúcnosti, či už reklamná, alebo vo filmoch, ukazuje telefóny ako priehľadné, často s akýmsi hologramom. To však neprináša nijakú pridanú hodnotu pre používateľov. Naopak, priehľadné telo mobilu by spôsobilo značne ťažšiu čitateľnosť displeja.
Stanislav Griguš
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Videá autora nájdete na YouTube kanáli bit.ly/ToAkoPreco.