
Český chatbot Alquist z dielne študentov ČVUT pod vedením Jana Šedivého z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC) získal bronz v tohtoročnej prestížnej celosvetovej súťaži spoločnosti Amazon – Alexa Prize. Medzi najlepšími sa umiestnil aj v predchádzajúcich dvoch rokoch, keď obsadil dvakrát druhé miesto.
Vyhlásenie tretieho ročníka súťaže konverzačných botov Amazon Alexa Prize sa z dôvodu pandémie koronavírusu dlho odkladalo. Výsledky medzinárodnej súťaže univerzitných tímov sa vyhlasovali v online prenose bez možnosti fyzickej účasti finalistov. Víťaz súťaže, tím z americkej Emoryho univerzity, dostal finančné ocenenie vo výške pol milióna dolárov, strieborný tím zo Stanfordovej univerzity získal odmenu stotisíc dolárov a Alquist si za svoje umiestnenie odniesol päťdesiattisíc dolárov.
Alexa Prize
Cieľom súťaže Alexa Prize je vytvorenie konverzačného robota pre hlasovú asistentku Alexu, ktorý by s ľuďmi dokázal zaujímavo konverzovať o všeobecných témach, ako sú filmy, šport alebo hudba. Hlavnú cenu vo výške jedného milióna dolárov, ktorá ešte nebola udelená, získa chatbot schopný viesť súvislé a zábavné rozhovory s priemernou dĺžkou aspoň 20 minút. Tohtoročné finále je vyvrcholením už tretieho ročníka tejto súťaže. Ďalšie informácie o súťaži nájdete na developer.amazon.com/alexaprize.

Pokročilé algoritmy
Máme obrovskú radosť, že aj pri rastúcej konkurencii sa Alquist opäť umiestnil na stupňoch víťazov, povedal vedúci tímu Jan Pichl. Už samotná účasť v súťaži je pre nás veľkým prínosom a motiváciou pre posúvanie hraníc umelej inteligencie – aj našich vlastných. Finále prebehlo v dňoch 14. – 17. júla 2020 v americkom meste Seattle. O poradí tímov rozhodlo hodnotenie nezávislých porotcov. Tento ročník bol pomerne špecifický – značnú časť súťaže sme boli nútení pracovať z domu, dodal J. Pichl. Báli sme sa, že to skomplikuje tímovú spoluprácu a spomalí celkový vývoj nášho bota. Celý tím však situáciu zvládol na výbornú a práca na diaľku bola nakoniec porovnateľne efektívna. Tím Alquist, vedený Janom Šedivým z Českého inštitútu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, tvorí okrem Jana Pichla – študentského vedúceho tímu – tiež Petr Marek, Jakub Konrád, Peter Lorenc a Van Duy Ta. Alquist je konverzačný bot, ktorý sa dokáže s používateľom zaujímavo porozprávať o rôznych témach, ako sú celebrity, športy, filmy, novinky a podobne. K tomu využíva okrem iného informácie z internetu a vedomostných databáz. Alquist pracuje s najnovšími algoritmami z oblasti spracovania prirodzeného jazyka a konverzačnej umelej inteligencie. Chatboty nachádzajú čoraz širšie uplatnenie predovšetkým v internetových obchodoch, hoteloch alebo ďalších službách. Využitie však nachádzajú aj v sociálnych službách či v zdravotníctve – a práve týmto smerom sa uberá súčasný výskum členov tímu Alquist.
Text a foto ČVUT