Škótsko je nádherná krajina so stovkami hradov a zámkov, množstvom jazier (lochs), riek a splavných kanálov. Skúste sa otestovať, ako dobre poznáte severnú časť Veľkej Británie. Správne odpovede na otázky si môžete overiť v májovom čísle Quark na strane 54.
1. Škótsku pevninu obkolesuje viac ako 790 ostrovov. Vytvárajú až 200-kilometrové reťazce, tiahnuce sa hlboko do mora. Ktorý z reťazcov nepatrí k Škótsku:
a) Faerské ostrovy
b) Hebridy
c) Orkney
d) Shetlandy
2. Najznámejším škótskym jazerom je nepochybne Loch Ness. Jazero je celosvetovo známe vďaka svojmu údajnému prehistorickému obyvateľovi, nežne prezývanému Nessie. Najväčším jazerom Škótska s plochou 71 km² je však:
a) Loch Maree
b) Loch Tay
c) Loch Lomondd)
d) Loch Awe
3. Queensferry je mestečko len 15 kilometrov vzdialené od Edinburghu. Rozprestiera sa na oboch stranách morského zálivu a ústia rieky Forth. Od roku 1890 preklenúva morský záliv železničný most Forth Bridge. Od júla 2015 je aj na zozname svetového dedičstva UNESCO. Dnes má Forth Bridge už dvoch susedov: cestný most Forth a 2,7 km dlhý Queensferry Crossing, ktorý otvoria koncom tohto roku a má odľahčiť Forth Bridge. Forth Bridge je dlhý viac ako:
a) 950 metrov
b) 1 500 metrov
c) 2 000 metrov
d) 2 500 metrov
4. Škótsko začalo využívať potenciál svojich vodných ciest ešte skôr, ako naplno vypukla priemyselná revolúcia. Väčšinu z nich postavili v rokoch 1760 – 1837. No prvá reálna myšlienka prepojiť vodnou cestou hlavné priemyselné mestá Edinburgh a Glasgow pochádza až z roku 1930. Vtedajší projekt tvoril sústavu jedenástich komôr spájajúcich kanál Forth-Clyde s kanálom Union. Prekonával výškový rozdiel 24 m. Ich obsluha však bola natoľko zložitá, že už v roku 1933 celú sústavu rozobrali. V roku 2002 uviedli do prevádzky technický skvost – sústavu Falkirk Wheel, ktorá je jediným rotačným dvojramenným lodným výťahom svojho druhu na svete. Je 35 metrov vysoký a pracuje na princípe vyvážených nádrží zaťažených vodou:
a) zo zásobníkov
b) z kanálov
c) z jazera
d) z cisternovej lode
5. Škóti sú hrdí na svoju whisky. Technológia výroby je tajomstvom každej pálenice. Škótska whisky sa na rozdiel od írskej destiluje dvakrát, potom zreje v dubových sudoch. V dôsledku pórovitosti sudov sa alkohol prirodzene odparuje. Tým sa ročne strácajú asi 2 % vypálenej whisky. Pravá škótska whisky musí dozrievať na území Škótska minimálne:
a) rok
b) dva roky
c) tri roky
d) štyri roky
6. Organizovaný neporiadok a vrodená šetrnosť stáli pri zrode jedného zo zásadných liekov v dejinách medicíny – penicilínu. Škótsky vedec pred odchodom na dovolenku nechal náhodne ležať na stole misku s bakteriálnou kultúrou. Po návrate si všimol, že v miske vyrástla pleseň, okolo ktorej sa vytvoril kruh bez baktérií. Pleseň identifikoval ako Penicillium notatum. Vedec sa volal:
a) Alexander Fleming
b) Alexander R. Todd
c) Robert Brown
d) John James Rickard Macleod
7. Kirkpatricka Macmillana jeho rodáci prezývali Bláznivá trúba, pretože sa zatváral na celé hodiny do dielne s dreveným koníkom a čosi majstroval. Netušili, že drevený koník na kolieskach kováča inšpiroval k technickému vynálezu. V roku 1839 sa v jeho kováčni zrodil prvý:
a) vagón
b) bicykel
c) žeriav
d) zverák
8. Škóti sú presvedčení, že to, čo je škótske, nemôže byť druhotriedne, a preto treba byť na to právom hrdý. Napokon, majú byť na čo. Ktorý z vynálezov sa nepripisuje Škótovi:
a) pneumatika
b) nepremokavý kabát
c) televízor
d) lokomotíva
Tibor B. Hačko
Foto autor