Hrobka s pokladmi z bronzovej doby objavená v juhovýchodnom Španielsku môže podľa výskumníkov uchovávať pozostatky kráľovnej. Neočakávaný objav potvrdzuje domnienku, že ženy mali v spoločnosti El Argar, ktorá v regióne existovala pred zhruba 3 570 až 4 222 rokmi, politickú moc. Vedci dosiaľ väčšinou predpokladali, že spoločnosti bronzovej doby ovládali muži.
V roku 2014 tím vedený archeológom Vincentem Lullom z Autonómnej univerzity v Barcelone objavil na nálezisku Al Almoloya kostry muža a ženy v nádobe pod niečím, čo vyzerá ako kráľovská stavba. Podľa rádiouhlíkového datovania zrejme obaja jedinci zomreli pred približne 3 700 rokmi. Väčšina z 29 cenností nájdených v hrobe ležala v blízkosti ženy alebo priamo na nej, uviedol Lullov tím v štúdii uverejnenej v časopise Antiquity. Priamo na ženinej lebke bola nájdená polkruhová strieborná čelenka alebo diadém s diskom, ktorý bol pri nosení opretý o čelo alebo koreň nosa. Vykopávky na iných náleziskách El Argar už v 19. a 20. storočí odkryli niekoľko ďalších hrobov so ženami, ktoré pochovali s takýmito diadémami. Funkcie stavieb, pod ktorými sa tieto hroby našli, zatiaľ nie sú známe. Diadémy však podľa výskumníkov označovali moc a prominentné spoločenské postavenie.
V La Almoloya boli žena s mužom pochovaní pod miestnosťou, v ktorej sa mohlo kráľovským a politickým záležitostiam venovať až 50 ľudí. Iné časti štruktúry, ktorá bola pravdepodobne palácom, obsahovali obytné miesta a priestory pre pracovné aktivity, ako napríklad mletie obilia. Odborníci zatiaľ nedokážu povedať, či bola žena z La Almoloya naozaj kráľovnou, či skutočne vládla sama prípadne s kráľovskou radou, alebo bola iba ceremoniálnym lídrom.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP