Kto hýbe ušami

Našimi relatívne pevnými ľudskými ušami nedokážeme pohybovať tak výrazne ako mačky alebo psy. Ľudia však tiež majú príslušné svaly, ako dosvedčia tí, ktorí dokážu na požiadanie hýbať ušami. Vedci zistili, že tieto malé svaly sú aktívnejšie, než ktokoľvek tušil. Neurovedec Andreas Schröer a jeho kolegovia zo Sárskej univerzity v nemeckom Saarbrückene požiadali 20 ľudí s normálnym sluchom, aby počúvali nahraný hlas, zatiaľ čo v pozadí hrali rušivé podcasty. Elektródy okolo uší zaznamenávali svalovú aktivitu. Vedci zistili, že pri náročných podmienkach sa aktivoval horný ušný sval, ktorý sa nachádza tesne nad uchom a dvíha ho.

Osoba si pomáha rukou, aby uchom lepšie zachytila zvuk
Foto istockphoto.com/Toms93

Tieto svaly mohli pomáhať ľudským predkom zachytávať zvuky. V súčasnosti je otázne, či táto drobná svalová aktivita pomáha človeku lepšie počuť. Robí, čo môže, ale pravdepodobne to nefunguje, domnieva sa A. Schröer. Tieto vestigiálne svaly nám síce nepomáhajú počuť, ale ich aktivita by mohla poskytnúť meranie úsilia človeka o počutie. Táto informácia môže byť užitočná pre technológiu načúvacích prístrojov, ktorá by napríklad zariadenie požiadala, aby zmenilo svoje správanie, keď sa človek snaží o zachytenie zvukov. Okrem iného je výskum podľa A. Schröera upokojujúci pre niektorých ľudí s výnimočnou svalovou kontrolou uší. Veľmi to oceňujú, pretože si vždy mysleli, že sú trochu zvláštni.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2025. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.