Výskumníci z Michiganskej univerzity (MU) vyvinuli malý, lacný, ale veľmi presný gyroskop, ktorý znižuje závislosť dronov a autonómnych vozidiel od GPS. Náš gyroskop je 10 000-krát presnejší a až 1 000-krát lacnejší ako oveľa väčšie gyroskopy s podobným výkonom používané v mobilných telefónoch, uviedol profesor elektrotechniky a informatiky MU Khalil Najafi.
Väčšina smartfónov obsahuje gyroskop, ktorý zisťuje orientáciu obrazovky a pomáha zistiť, kde sa nachádzame, no jeho presnosť je nízka. To je dôvod, prečo telefóny často nesprávne určujú, ktorým smerom sa používateľ počas navigácie orientuje. Človeku na ulici či za volantom na tom veľmi nezáleží, ale autonómny automobil môže poblúdiť, o možnej strate signálu GPS ani nehovoriac. Preto v rámci svojich navigačných systémov tieto vozidlá používajú veľké a veľmi drahé vysokovýkonné gyroskopy.
Zariadenie, ktoré umožňuje navigáciu bez konzistentného orientačného signálu, sa nazýva inerciálna meracia jednotka. Pozostáva z troch akcelerometrov a troch gyroskopov, jedného pre každú os v priestore. Aby sa znížila cena zariadenia a malý gyroskop sa stal dostupný, vedci skonštruovali mikrogyroskop. Má symetrický mechanický rezonátor z kremenného skla s hrúbkou asi štvrť milimetra a špeciálny tvar, ktorý zvyšuje jeho presnosť. Rezonátor zachytáva vibračné vzory, z ktorých možno odvodiť údaje potrebné na navigáciu. Keď sa rezonátor otočí, vibračný vzorec chce zostať v pôvodnej orientácii, takže monitorovaním vibračného modelu sa dá priamo zmerať rýchlosť a uhol rotácie. Vďaka malým rozmerom sa zariadenie ľahko zmestí do navigačných systémov dronov či autonómnych áut.
Zo stránky Science Daily spracovala BP