Laserová kraniotómia

Vedci Fraunhoferovho ústavu ILT v Aachene vyvinuli novú metódu laserovej kraniotómie šetrnú k pacientovi s minimálnou hlučnosťou a bez vibrácií.

Kraniotómia je operatívne otvorenie lebky nevyhnutné na vykonanie zložitých neurochirurgických zásahov do inak neprístupných častí mozgu. Niektoré zásahy, pri ktorých je potrebné otestovať komplexné funkcie mozgu, sa musia vykonať v lokálnej anestézii pacienta a v jeho bdelom stave. Otvorenie lebky v bdelom stave je však pre pacienta psychicky veľmi zaťažujúce.

Foto Fraunhofer ILT, Aachen

To má zmeniť nový robotom podporovaný laserový systém vyvinutý nemeckým Fraunhoferovým inštitútom pre laserovú techniku ILT v Aachene. Tento systém má v budúcnosti poskytovať šetrné, nevibračné a temer nepočuteľné vykonanie kraniotómie. Kostné tkanivo sa pritom odstraňuje pulzným laserom generujúcim veľmi krátke impulzy. Systém obsahuje aj aplikátor STELLA, rezací laser a ďalší systém známy pod skratkou OCT (optical coherence tomography, optická koherenčná tomografia). Ide o nekontaktnú a neinvazívnu tomografickú zobrazovaciu a diagnostickú metódu, ktorá v mikrometrickom rozlíšení zobrazuje biologické tkanivá ako tenké vrstvy kože, sliznice oka a zubov v priečnom priereze. Na rozdiel od iných optických metód používa metóda OCT infračervené žiarenie, ktoré je schopné prenikať do hĺbky až tri milimetre. Pri klasickej kraniotómii je materiál z kosti odoberaný klasickými mechanickými nástrojmi, pričom hluk a silné vibrácie vyvolávajú ťažký psychický stres. Operácie v bdelom stave sa preto zväčša vykonávajú len vtedy, keď je pre zásah do mozgu potrebné vytvoriť len malý otvor do lebky. Pre laserovú, pacienta šetriacu kraniotómiu vyvinuli špeciálny rezací laserový systém. Jeho kľúčovým prvkom je CO2 laser produkujúci ultrakrátke pulzy, jeden pulz trvá len 120 nanosekúnd. Krátke pulzy zaručujú, že nedochádza k žiadnym karbonizačným efektom v dôsledku prísunu tepla na hrany rezu, pretože termické poškodenie kostného tkaniva negatívne ovplyvňuje proces hojenia.
Pri testovaní systému sa dosiahol odber 1,6 mm3 materiálu za sekundu. Pre klinické účely bude pre efektívny rezací proces potrebné zvýšiť hodnotu odberu kostného tkaniva na 2,5 mm3 za sekundu. Preto bude treba použiť laser na báze tuhých látok. Senzorická priebežná kontrola rezacieho procesu minimalizuje možnosť poškodenia mozgových blán pri rezaní. Presné vedenie laserového lúča po vytýčenej trase zabezpečuje robot.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2025. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.