Jedným z perspektívnych spôsobov liečby rakoviny je doprava liečiv magnetickými baktériami priamo do nádoru.
Jedným z hlavných problémov tejto metódy je zabezpečiť spoľahlivú dopravu magnetických mikroorganizmov do vnútra nádorov. Na vývoji účinného riešenia tohto problému pracujú aj vedci švajčiarskej technickej univerzity ETH (Eidgenössische Technische Hochschule). Terajší výskum stavia na predošlej výskumnej práci demonštrujúcej, že baktéria Magnetospirillum, ktorá obsahuje častice oxidov železa (a je teda magnetická), môže byť riadená či ovládaná magnetickým poľom.
V roku 2020 využili vedci túto metódu na riadenie prietoku kvapalín obklopujúcich baktérie, čím vytvorili čosi ako magnetické čerpadlá. Tento úspech viedol k myšlienke použiť tieto baktérie na transport liečiv do tela, a to na požadované miesto v krvnom riečisku. No opustiť toto riečisko a vstúpiť do tkaniva nádoru nie je jednoduché. Steny artérií sú bariérami tvorenými hustou sieťou buniek, takže len niektoré molekuly sa akýmsi pretisnutím sa cez úzke a fluktuujúce medzierky medzi týmito bunkami cez ne dostanú. Pri experimentoch vstrekli vedci baktérie Magnetospirillum do myší a pomocou rotujúceho magnetického poľa preukázali, že došlo k zvýšeniu schopnosti baktérií preniknúť cez tieto dočasné medzierky v stenách artérií. To umožnilo baktériám vstúpiť do nádoru a tam už samostatne migrovať do jeho vnútra. Využívame aj prirodzenú a autonómnu schopnosť baktérií pohybovať sa, upresnila vedúca projektu Simone Schürleová.
V súčasnosti sa študujú možnosti využívať na terapeutické účely známe baktérie Escherichia coli, tie sú však nemagnetické. S. Schürleová preto chce upraviť spomenutú baktériu tak, aby vykazovala magnetické vlastnosti. Ak sa to podarí, otvorí sa tým cesta na využívanie terapeutických účinkov aj ďalších baktérií, ktoré nevykazujú inherentné magnetické vlastnosti.
RM