Drony boli pôvodne vyvinuté na armádne účely. Netrvalo dlho a ľudia začali využívať obrovský potenciál týchto strojov v najrôznejších oblastiach. A tak bezpilotné lietadlá našli uplatnenie aj vo veľmi netradičných činnostiach.
Príchod dronov na trh predstavoval malú revolúciu. Na začiatku bola armáda, ktorá vo vývoji diaľkovo ovládaných bezpilotných lietadiel dominovala niekoľko desiatok rokov. V súčasnosti už drony ponúkajú nepreberné množstvo príležitostí a ich využitie je takmer nekonečné.
Hlasy zhora
Od jesene minulého roku, keď sa čínske mesto Wu-chan stalo epicentrom vzniku nového typu koronavírusu, ktorý sa následne rozšíril po celom svete, drony sa stali významným pomocníkom v čase opatrení chrániacich ľudí pred možnou nákazou. Aj preto ich niektorí začínajú označovať ako koronadrony. V niektorých krajinách sa počas koronakrízy objavili tzv. hovoriace drony. Okrem toho, že monitorujú verejné priestranstvá, kde dochádza k zhlukovaniu ľudí, vďaka jednoduchému zariadeniu môžu drony prehovoriť na obyvateľov napríklad v situáciách, keď spozorujú, že sa ľudia vonku zhromažďujú počas vyhlásenej karantény, alebo keď ich počet prekročil kritické množstvo. V Číne na tento účel používajú bežný model DJI Mavic 2 Enterprise DUAL spoločne s DJI Smart Controllerom. Ide o kompaktný dron vybavený duálnou kamerou so vstavaným rádiometrickým Flir termálnym snímačom a s čipom, ktorý umožňuje fotografovať v rozlíšení 12 Mpix a nahrávať v 4K (30 fps). Dron navyše obsahuje prídavný reproduktor, ktorý umožňuje komunikáciu na diaľku. Niektoré spoločnosti zaoberajúce sa vývojom robotov začali zdokonaľovať svoje výrobky tak, aby na diaľku odhalili u človeka horúčku alebo rozpoznali tvár bez rúška. Napríklad výrobca spotrebiteľských dronov Draganfly upravil niektoré svoje výrobky špeciálne na boj proti koronavírusu. Drony tejto spoločnosti sa nasadili v Austrálii a ich poslaním je detegovať potenciálne chorých ľudí. Pomocou zabudovaného tepelného senzora a techniky inteligentného počítačového videnia môžu tieto drony robiť merania na diaľku, pričom sú schopné monitorovať teplotu, rytmus srdca a dýchania, a tak odhaliť v dave tých, ktorí kýchajú a kašlú.
Dôležitou súčasťou prevencie pred ochorením COVID-19 je dezinfekcia. Po uvoľnení reštrikčných opatrení sa začali povoľovať aj rôzne športové akcie na štadiónoch či divadelné predstavenia alebo koncerty vo veľkých arénach. Podmienkou však je, aby všetky sedadlá a verejne prístupné priestory boli medzi jednotlivými akciami dôkladne dezinfikované. Dezinfikovať ručne a v potrebnom časovom limite niekoľko tisíc, či dokonca niekoľko desiatok tisíc sedadiel na futbalovom štadióne či v krytej aréne predstavuje skutočne problém. Inovatívne a takpovediac elegantné riešenie tohto problému ponúka americká firma EagleHawk. Táto firma sa pred vypuknutím pandémie špecializovala na drony s termovíznymi kamerami, ktoré umožňujú zistiť tepelné úniky cez strechy budov. Pandémia však spôsobila, že záujem o spomenuté služby rapídne poklesol. A tak sa firma bleskurýchlo preorientovala na drony určené na rozstrekovanie dezinfekčných prostriedkov na tribúny štadiónov či športových hál. Dron teda nefotografuje ani nenakrúca videá, ale robí iba jednu vec – čistí. Má osem rotorov a dve rozprašovacie hlavice, do ktorých sa cez hadicu zo zásobníka na zemi privádza dezinfekčný roztok. Dron má snímač, ktorý umožňuje obsluhe letieť tesne okolo vnútorných či vonkajších priestorov, a tak účinnejšie rozprašuje čistiacu tekutinu. Za týmto dronom letí menší dron, ktorý drží hadicu vo výške, aby sa zabránilo jej prípadnému zachyteniu medzi sedadlami či inými objektmi. Podľa výrobcu je dezinfekcia štadiónov a podobných veľkých priestranstiev pomocou dronu rýchlejšia a dokonalejšia než namáhavé ručné vykonávanie dezinfekcie: Práca tohto stroja je veľmi efektívna a môže rýchlo pokryť veľké priestory. Dezinfikovať a vyčistiť každé sedadlo na štadióne by si vyžadovalo na celú pracovnú zmenu 30 až 40 ľudí, zatiaľ čo použitie robotov je omnoho efektívnejšie, uviedol generálny riaditeľ EagleHawk Patrick Walsh. diónov a podobných veľkých priestranstiev pomocou dronu rýchlejšia a dokonalejšia než namáhavé ručné vykonávanie dezinfekcie: Práca tohto stroja je veľmi efektívna a môže rýchlo pokryť veľké priestory. Dezinfikovať a vyčistiť každé sedadlo na štadióne by si vyžadovalo na celú pracovnú zmenu 30 až 40 ľudí, zatiaľ čo použitie robotov je omnoho efektívnejšie, uviedol generálny riaditeľ EagleHawk Patrick Walsh.
BP, RM
Foto Pixabay, DJI, EagleHawk, UVD