Na maličkosti sa ľahko zabúda, preto ich prínos pri pohľade do histórie zostáva nepovšimnutý. No život sa skladá z maličkostí. Maličkosti tvoria svet. Aj napohľad všedné drobnosti môžu priniesť veľké zmeny.
Sviečka v tme. Kvapky whisky v pohári kokakoly. Príchod novorodeného dieťaťa z nemocnice. Maličkosti majú niekedy veľký význam. Opýtajte sa ľudí na najvýznamnejšie objavy a hneď si predstavia tie najväčšie. Počítače, visuté mosty a letúny. Koleso, kníhtlač a parný stroj. Všetky sú geniálne, nenahraditeľné a život bez nich si vieme len ťažko predstaviť. Lenže kde je miesto pre malé objavy?
Táto kniha zachytáva 50 malých vynálezov, ktoré zmenili svet. Teda relatívne malých. Pravdaže, medzi myšou a slonom je obrovský veľkostný rozdiel, ale v porovnaní s mravcom dosahuje hlodavec monštruózne rozmery. Veľká vzdialenosť sa v populárnej kultúre väčšinou prirovnáva k okružnej ceste na Mesiac a späť, ktorej dĺžka je 750 000 kilometrov. Veľká hmotnosť sa meria počtom slonov, pričom váha jedného hrubokožca predstavuje najmenej 5 000 kilogramov. Tenké predmety zasa zvyčajne prirovnávame k ľudskému vlasu s približnou hrúbkou stotiny milimetra či k váhe hrozienka, ktoré je miliónkrát ľahšie ako slon. Tieto merné jednotky vznikli s dobrým úmyslom, ale môžu byť mätúce. Práve preto mám vlastný meter: to najmenšie.
Keď som bola malá, mala som morské prasiatko. Môj obľúbený dlhovlasý maznáčik bol perfektným domácim miláčikom. Nikdy sa neunavil a bol prítulný. Po príchode zo školy ma privítal natešeným piskotom, ale nerobil hluk, takže sme ho mohli chovať vnútri. Nebol ani príliš veľký, aby sa nedal zdvihnúť, ale ani príliš malý, aby sme ho nenašli za sedačkou. Bol tak akurát. Morské prasiatka sú veľkosťou niečo medzi na Mesiac a späť a tenký ako vlas či akýsi zlatý stred medzi slonom a hrozienkom. V tejto knihe preto oficiálne označujem za malé všetko, čo je menšie ako morské prasiatko.
V čom však spočíva vlastnosť vynálezu, ktorá zmenila svet? A koho alebo čo presne zmenila? Psie sušienky sú menšie ako morské prasiatko, čiže majú primeranú veľkosť. Okrem toho však výrazne ovplyvňujú kvalitu života môjho psa, takže v určitom zmysle majú veľký význam. No myslíte si, že môj pes si prečíta túto knihu? Je múdry, ale nie až taký múdry. Je zvedavý, ale nie až taký zvedavý. Radšej šteká na odpadkové vrecia, než by sa naučil čítať, preto som sa rozhodla, že jeho potreby nebudem zohľadňovať a zostanem pri ľuďoch. Vzťahuje sa tá zmena na ľudstvo ako celok alebo stačí, ak sa týka iba niektorých jedincov? Vynálezy ako tampóny a hygienické výrobky používa polovica ľudstva na našej planéte, preto sú nesmierne dôležité. Na druhej strane kardiostimulátor má voperovaný len 0,000 5 percenta svetovej populácie, ale život týchto ľudí sa vďaka nemu výrazne zmenil.
Nijaký vynález nemá jednoznačný, ale skôr nepredvídateľný a ťažko opísateľný význam. Hoci niektoré vynálezy prinesú svojim vynálezcom bohatstvo, nie je to pravidlo. Preslávia sa z rôznych dôvodov, ako sú ich prínos pre zdravie, kultúru či neskoršie technologické objavy. Napríklad integrovaný obvod umožnil vytvorenie menších, lacnejších a výkonnejších elektrických zariadení, ktoré predchádzali novej ére superrýchlych počítačov a domácej elektroniky. Sušienky teda nie sú tým najlepším príkladom, a predsa…
Môj prehľad vynálezov nie je založený na nejakom prieskume či nudnom akademickom výskume. Vychádza zo srdca. Sušienky ma robia šťastnou, v ponožkách sa cítim pohodlne a rada používam kombinovaný príbor. Nebudem sa za to ospravedlňovať. Ak sa chcete hádať o tom, čo si zaslúži byť v tejto knihe a čo nie, napíšte mi e-mail, ale varujem vás. S najväčšou pravdepodobnosťou budem práve vtedy zaneprázdnená jedením sušienok zubatou lyžičkou s nohami v teple.
Počas prípravy tejto knihy som narazila na veľa zábavných príbehov a množstvo zaujímavých faktov. Vedeli ste napríklad, že žaby sa kedysi používali na zistenie tehotenstva, že zvieracie črevá plnili funkciu kondómov a že rany sa šili mravcami? Nie je úžasné, ako technológia napreduje?
Tieto príbehy nám často prezradia viac o spoločnosti a kultúre než o technológii ako takej. Napríklad dezodoranty. Povedali by ste, že zázračné prostriedky maskujúce zápach sa celé polstoročie od vynájdenia vyrábali iba pre ženy, lebo muži si mysleli, že ich nepotrebujú? Podobný náznak diskriminácie sprevádzal vrecko, ktoré ženám zo začiatku upierali preto, lebo muži boli tí, ktorí nosili nohavice – doslovne i obrazne. V súvislosti s týmito predsudkami pozorujeme v historických knihách len málo vynálezkýň. Pri pohľade späť buď neexistovali, alebo ich testosterónom poháňaný rozprávač zabudol spomenúť. Všetci vieme, kto je Alexander Graham Bell či Leonardo da Vinci, ale kto z nás už počul o objavoch Beatrice Shillingovej alebo Sary Little Turnbullovej? Obe vynašli vynikajúce maličkosti, ktoré zmenili svet, napriek tomu ich poriadne nepoznáme. No mali by sme. Nielen ich genialita, ale aj genialita ostatných žien bola zatlačená do úzadia, preto všade, kde je na to priestor, vyzdvihujem vynálezkyne, ktoré niekto zámerne prehliadal a podceňoval.
Kniha vyšla vo vydavateľstve IKAR v roku 2023.
Súťažná otázka
Ak nám do 30. septembra 2023 pošlete správnu odpoveď na výzvu:
Napíšte mená aspoň troch vynálezkýň a vymenujte ich vynálezy
zaradíme vás do žrebovania o knihu Helen Pilcherovej: Malé vynálezy, ktoré zmenili svet z vydavateľstva IKAR.
Svoje odpovede posielajte na adresu redakcie: odpovednik@quark.sk alebo Quark, Staré grunty 52, 841 04 Bratislava 4.