Geografický ústav SAV, v. v. i., a Kartografická spoločnosť SR vyhlásili umelecko-kartografickú súťaž Detská mapa sveta 2025.
Témou aktuálneho ročníka sú Mapy v každodennom živote, v originálnom anglickom znení Maps in everyday life. Súťažné práce je potrebné doručiť poštou po elektronickej registrácii do 31. marca 2025.
Pre mladých do 16 rokov
Súťaž je určená pre deti do 16 rokov a prebieha podľa pravidiel stanovených Medzinárodnou kartografickou asociáciou. Pri hodnotení súťažných prác sa zohľadňujú kritériá ako zrozumiteľné posolstvo, kartografický obsah či kvalita vyhotovenia. Deti súťažia v štyroch kategóriách: do 6 rokov, 6 až 8 rokov, 9 až 12 rokov a 13 až 15 rokov, spresňuje Monika Kopecká z Geografického ústavu SAV, v. v. i.
Maximálna veľkosť mapy nesmie presiahnuť formát A3. Povrch súťažnej práce by mal byť plochý, nalepované objekty nesmú byť vyššie ako 5 mm. Pri jej tvorbe je možné použiť len nerozbitné a trvácne materiály. Vzhľadom na to, že súťažné práce sa skenujú, kompletná maľba musí byť viditeľná na jednom zábere. To znamená, že obraz nesmie mať pohyblivé alebo rozkladacie časti, ktoré by sa navzájom prekrývali.
Pri tvorbe hraníc kontinentov a štátov nie je povolené používať nijaké šablóny ani pomocné kartografické podklady. Do súťaže sa zaraďujú originálne kartografické práce vytvorené tradičnými metódami (pastelky, vodové farby atď.) alebo s využitím počítačovej grafiky. Každá mapa musí mať na zadnej strane štítok, ktorý vygenerujete elektronicky prostredníctvom formulára, dodáva národná koordinátorka súťaže.
Rekordný nárast záujmu
Víťazné práce z národného kola odmenia vecnými cenami a šesť z nich postúpi do medzinárodného kola súťaže Barbara Petchenik Children’s World Map 2025. Vystavia ich počas Medzinárodnej kartografickej konferencie v kanadskom Vancouvri v termíne od 16. do 22. augusta 2025.
V predchádzajúcom ročníku bienálnej súťaže Detská mapa sveta 2023 sa prekonal dovtedajší rekord v počte zaregistrovaných prác. Žiaci zo škôl z celého Slovenska odovzdali v roku 2023 celkovo až 588 súťažných kresieb. Práca Nely Korčuškovej z Trstenej získala v tom roku na medzinárodnej výstave v juhoafrickom Kapskom Meste prvé miesto vo svojej, najsilnejšie obsadenej vekovej kategórii.
Bližšie informácie nájdete na stránke geography.sav.sk/detskamapasveta/.
O súťaži
Barbara Petchenik Children’s World Map Competition (Detská mapa sveta) je celosvetová súťaž, ktorá podporuje kreativitu detí a ich vzťah k mapám a kartografii. Deti z rôznych krajín prostredníctvom vlastnoručne vytvorených máp vyjadrujú svoj pohľad na svet, pričom súťaž spája geografiu, umenie a dotýka sa celosvetových tém. Súťaž pomenovaná po významnej kanadskej kartografke Barbare Petchenik vznikla v roku 1993 pod záštitou Medzinárodnej kartografickej asociácie a každé dva roky prináša jedinečné mapové pohľady, ktoré sú zároveň malými umeleckými dielkami aj inšpiráciou pre odborníkov i verejnosť.
Text a foto Geografický ústav SAV, v. v. i.