Marcové tvorivé dielne vo FabLab-e

Otvorená platforma pre dizajnérov, vývojárov, umelcov, študentov a širokú verejnosť FabLab ponúka aj v marci priestor na oboznámenie sa s technológiami digitálnej výroby 21. storočia.

V stredu 4. 3. 202017.30 h sa v tvorivej dielni FabLab CVTI SR bude konať seminár s názvom Detekcia objektov pomocou algoritmu RANSAC. Seminár bude viesť Viktor Kocur.

Prednáška bude prezentovať postup riešenia problému detekcie jednoduchých objektov pre účely interakcie robota s človekom. V snímke z hĺbkovej kamery sa bude realizovať segmentácia objektov pomocou farebného priestoru CIE Lab a algoritmu Mean Shift. Následne sa využije metóda RANSAC v kombinácii so znalosťou geometrie objektov a iných trikov na detekciu ich pozície. Súčasťou prednášky bude aj ukážka, ako je možné všetky relevantné postupy vektorizovať vďaka Pythonovskej knižnici NumPy a poznatkom z lineárnej algebry.

Viktor Kocur je absolventom informatickej fyziky na ČVUT v Prahe, v súčasnosti pôsobí ako doktorand na Katedre aplikovanej informatiky FMFI UK v Bratislave. Venuje sa počítačovému videniu, najmä detekcii objektov v 3D.

V rámci projektu RoboCoop sa konajú v priestoroch FabLab-u bezplatné školenia robotiky pre základné a stredné školy Bratislavského samosprávneho kraja. Ďalšie informácie a rezervácia na stránke robocoop.eu/sk/workshop.html.

FabLab pri CVTI SR je partnerom RoboCoop – projektu realizovaného prostredníctvom Operačného programu Interreg V-A Slovensko-Rakúsko spolufinancovaného Európskym fondom pre regionálny rozvoj ERDF.

FabLab Bratislava je detašovaným oddelením Centra vedecko-technických informácií SR ako priamo riadenej organizácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Nachádza sa v budove Vedeckého parku Univerzity Komenského na Ilkovičovej 8 v Bratislave. Pracovníci FabLab-u sú k dispozícii každý pracovný deň pre všetkých záujemcov o zhmotňovanie svojich snov, na adrese www.fablab.sk aj mimo pracovných hodín.

Ing. Jozef Vaško
FabLab pri CVTI SR