Niektoré štúdie naznačujú, že neandertálci boli vegetariáni, podľa iných výskumov sa zdá, akoby nekonzumovali takmer nič iné ako mäso. Vedci analýzou izotopov zinku na zube (stoličke) patriacej jedincovi tohto druhu zistili, že neandertálci z lokality Gabasa v Španielsku boli zrejme mäsožraví. Takáto analýza bola pri neandertálcoch použitá po prvý raz.
Na určenie pozície jedinca v potravovom reťazci vedci spravidla extrahujú bielkoviny a analyzujú izotopy dusíka v kolagéne kostí. Táto metóda sa však dá použiť len v miernom podnebnom pásme a len zriedkavo na vzorkách starších ako 50 000 rokov. Ak tieto podmienky nie sú splnené, analýza je veľmi zložitá, až nemožná. To bol prípad stoličky z Gabasy. Výskumníčka Klevia Jaouenová z National Centre for Scientific Research a jej kolegovia preto analyzovali pomer izotopov zinku v zubnej sklovine, mineráli, ktorý odoláva degradácii.
Čím nižší je pomer izotopov zinku v kostiach, tým pravdepodobnejšie patria mäsožravému jedincovi. Neandertálec, ktorému patril zub z lokality Gabasa, bol mäsožravec, ktorý nekonzumoval krv svojej koristi. Kosti nájdené na nálezisku naznačujú, že jedol aj kostnú dreň koristi bez toho, aby konzumoval kosti, zatiaľ čo iné chemické stopy ukazujú, že bol odstavený pred dovŕšením dvoch rokov. Zdá sa, že tento neandertálec zomrel na tom istom mieste, kde žil ako dieťa.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP