Metropola Dánska je mesto plné histórie, umenia, kultúry, zábavy a rozprávok. Hansa Christiana Andersena ako dánsky národný poklad pripomína v meste viacero sôch.
Dá sa povedať, že drvivá väčšina malých aj veľkých má k rozprávkam kladný vzťah. Tí menší ich radi počúvajú a pozerajú, tí väčší a skôr narodení ich radi čítajú, rozprávajú, hrajú, dramatizujú a filmujú, no sú aj takí, ktorí ich radi vymýšľajú, píšu a vydávajú knihy.
Národný poklad
Spisovatelia, ktorí vedia zaujať, potešiť a uspokojiť väčšinu ľudí všetkých vekových skupín, sú uznávaní, vážení a obľúbení. Medzi svetových velikánov najvyššieho rangu v oblasti tvorby rozprávok patrí dánsky spisovateľ Hans Christian Andersen (1805 – 1875).
Narodil sa v Odense na dánskom ostrove Fyn, no celý svoj tvorivý a plodný život prežil v Kodani. Pochádzal z chudobných pomerov, ale odmalička mal rád umenie a knihy. Rád čítal, vymýšľal si príbehy a postavil si dokonca vlastné bábkové divadlo. Keď mal štrnásť rokov, nevydržal znášať zlé podmienky vo svojej rodine a sám odišiel do Kodane. Chcel sa stať hercom a spevákom. Skúšal to v Dánskom kráľovskom divadle, no nepresadil sa. Doplnil si vzdelanie na latinskom gymnáziu a začal sa venovať literárnej činnosti.
Písal romány, divadelné hry, skladal básne, no najväčší podiel na jeho činnosti mali rozprávkové príbehy. Napísal ich úctyhodný počet 156, z ktorých najznámejšie sú napríklad rozprávky Princezná na hrášku, Škaredé káčatko, Malá morská víla, Cisárove nové šaty či Statočný cínový vojačik.
Dáni svojho rodáka milujú, stal sa doslova národným pokladom. Patrične hrdí a pyšní sú na neho aj obyvatelia Kodane. Na čestnom mieste, na námestí vedľa radnice, umiestnili jeho sochu v nadživotnej veľkosti a svoju úctu k nemu preukázali aj tým, že ako symbol mesta si zvolili hlavnú postavu z jeho rozprávky Malá morská víla.
Benátky severu
Kodaň (v dánčine København) je hlavným a zároveň najväčším mestom Dánska. Žije v ňom viac ako 600-tisíc obyvateľov a nachádza sa vo východnej časti krajiny. Rozprestiera sa na území dvoch ostrovov Sjælland a Amager a celá pevnina je popretkávaná rôznymi vodnými plochami a kanálmi. Volajú ho aj Benátky severu, podobne ako Štokholm či Petrohrad. Cez prieplav Öresund je mesto spojené s Baltským aj Severným morom. Z tohto dôvodu sú tu vybudované veľké nákladné a osobné prístavy, ktoré zabezpečujú dôležité lodné spojenie s okolitým svetom.
Kodaň je centrom kultúry, umenia a vedy. Je tu veľké množstvo múzeí a galérií. Sídli tu najstaršia vysoká škola v Dánsku – Kodanská univerzita, ktorá bola založená v roku 1479. Patrí medzi mestá s najvyššou životnou úrovňou na svete a vyniká tiež vypracovaným ekologickým prístupom k ochrane prírody a životného prostredia.
V Kodani je veľa miest, objektov a zákutí, ktoré treba vidieť, navštíviť a spoznať. Väčšina návštevníkov meria cestu do prístavu, kde sa odfotografuje pri symbole mesta – Malej morskej víle. V centre pri radnici si pozrie sochu Hansa Christiana Andersena, oddýchne si v nejakom peknom parku, prípadne sa prejde po obchodnej ulici Strøget a niečo malé si kúpi.
Bolo by to však veľmi málo, keby návštevníci Kodane videli len tieto vybrané miesta.
História aj umenie…
Dánska národná galéria (National Gallery of Denmark) je najväčšia galéria umenia v Dánsku, pýcha Kodane. Obsahuje 250-tisíc umeleckých diel, výber ktorých je rozdelený do štyroch stálych expozícií: Európske umenie z rokov 1300 až 1800, Dánske a severské umenie z rokov 1750 až 1900, Dánske umenie po roku 1900 a Francúzske umenie z rokov 1900 až 1930.
Okrem stálych expozícií organizuje galéria aj samostatné výstavy, workshopy pre mládež a dospelých a jej súčasťou sú tiež dokumentačné centrum, študovňa či predajňa kníh.
Amalienborg (názov pre Kráľovský palác) je sídlom kráľovskej rodiny. Má netradičné architektonické riešenie, pretože pozostáva zo štyroch samostatných, od seba oddelených palácov rovnakého štýlu, ktoré sú postavené do tvaru osemuholníka. Medzi budovami sú vytvorené ulice a v strede je veľké námestie, na ktorom dominuje jazdecká socha kráľa Frederika V. Ku kráľovskému komplexu patrí aj neďaleký chrám Frederiks Kirke. Každá budova nesie meno niektorého z významných panovníkov v minulosti. V jednom z palácov je zriadené múzeum, kde si návštevníci môžu pozrieť veľa exponátov z histórie kráľovskej rodiny. Atraktívny pre turistov je aj ceremoniál výmeny stráží pred palácmi, ktorý sa koná každý deň na pravé poludnie.
Text a foto Mgr. Peter Poliak