Mikromutant zbiera uhlík

Mikroorganizmus UTEX 3222, nazvaný Chonkus, môže podľa mikrobiológov pomôcť v boji proti klimatickým zmenám. Chonkus objavili pri pobreží talianskeho ostrova Vulcano, kde do mora prenikajú podzemné vody bohaté na sopečný plyn. Prostredie je úrodnou pôdou pre mikróby fotosyntetizujúce a spotrebúvajúce uhlík. Vody odobraté z týchto priesakov obsahujú spontánne zmutovaný kmeň Synechococcus elongatus, druh fotosyntetizujúcej baktérie, ktorá je základom oceánskych potravových sietí na celom svete.

Chonkus, foto Wyss Institute, Harvard University

S. elongatus rýchlo rastie a je odolný proti stresovým faktorom prostredia. Chonkus, nový mutant, je akoby jeho supersilná verzia. Keď mikrobiológ Max Schubert a jeho kolegovia kmeň kultivovali v laboratóriu, jeho jednotlivé bunky boli väčšie a obsahovali viac uhlíka ako iné kmene S. elongatus. Vďaka týmto vlastnostiam by Chonkus mohol byť mimoriadne účinný pri sekvestrácii uhlíka v oceáne. Nielenže absorbuje viac uhlíka ako priemerné sinice plávajúce v oceáne, ale tiež sa rýchlo potápa, čo znamená, že by mohol uhlík rýchlo zachytávať z atmosféry. Vedci veria, že priesaky bohaté na oxid uhličitý môžu obsahovať ďalšie užitočné organizmy, ktoré by mohli pomôcť pri odstraňovaní oxidu uhličitého z morí.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2025. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.