Pôda na Mesiaci obsahuje aktívne zlúčeniny, ktoré môžu premieňať oxid uhličitý na kyslík a palivá. Uvádzajú to čínski vedci, ktorí skúmajú, či sa mesačné zdroje dajú využiť na uľahčenie ľudskej prítomnosti na Mesiaci.
Materiáloví vedci z Nanjinskej univerzity Yingfang Yao a Zhigang Zou chcú navrhnúť systém, ktorý využije mesačnú pôdu a slnečné žiarenie, dva najbohatšie zdroje na Mesiaci. Po analýze mesačnej pôdy, ktorú priniesla čínska sonda Chang‘e 5, ich tím zistil, že vzorka obsahuje zlúčeniny – vrátane látok bohatých na železo a titán –, ktoré by mohli fungovať ako katalyzátor na výrobu požadovaných produktov, ako je kyslík, pomocou slnečného žiarenia a oxidu uhličitého. Na základe toho navrhli stratégiu mimozemskej fotosyntézy. Systém využíva mesačnú pôdu na elektrolýzu vody získanej z Mesiaca a z dychu astronautov na kyslík a vodík za použitia slnečného svetla.
Oxid uhličitý vydychovaný astronautmi sa kombinuje s vodíkom z elektrolýzy vody v procese hydrogenácie. Takto sa získavajú uhľovodíky, ako napríklad metán, ktorý sa môže použiť ako palivo. Produkty získané pomocou slnečného svetla by mohli podporovať život na mesačnej základni. Výskumníci hľadajú príležitosť na otestovanie systému vo vesmíre, najskôr v rámci budúcich čínskych lunárnych misií s posádkou.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP