V rôznych regiónoch sveta takmer neustále vznikajú a zanikajú menšie či väčšie ozbrojené konflikty. Našťastie, od konca druhej svetovej vojny sa v žiadnom konflikte nepoužili jadrové zbrane.
Výzvy na ich odstránenie mali doteraz len čiastkový úspech v podobe zníženia alebo aspoň zmrazenia arzenálu jadrových hlavíc, ktorých počet sa odhaduje na niekoľko tisíc – presné údaje nie sú verejne známe. Uskladnený jadrový arzenál morálne i technicky starne, a preto ho veľmoci postupne obnovujú.
Z amerického Úradu pre národnú jadrovú bezpečnosť (NNSA) prišla nedávno správa, že v rámci programu predlžovania životnosti bola ukončená modernizácia prvej bomby typu B61. Tá bola vyvinutá v roku 1963 v Národnom laboratóriu Los Alamos, teda tam, kde boli zhotovené aj vôbec prvé jadrové bomby zhodené na konci druhej svetovej vojny na japonské mestá Hirošima a Nagasaki.
Bomba B61 bola navrhnutá tak, aby zniesla teploty od -51 do 71 ºC, nárazy do zrýchlenia 40 g (40-násobok gravitačného zrýchlenia) a 255 géčok pri otvorení padáka. Na rozdiel od väčšej strategickej bomby B83 môžu bombu B61 niesť nielen ťažké bombardovacie lietadlá (napr. B-52), ale aj rôzne typy stíhacích lietadiel. V súčasnosti sú v americkom jadrovom arzenáli štyri verzie bomby B61, z toho tri sú taktické a jedna strategická. Všetky majú možnosť nastavenia intenzity deštrukčného účinku.
Existujúce verzie bomby sú však uskladnené už veľmi dlho. Preto bolo po desaťročnom zvažovaní rozhodnuté vymeniť alebo zmodernizovať komponenty na troch verziách a vytvoriť jediný variant, ktorý by slúžil (snáď opäť bez nutnosti použitia, pozn. red.) ďalších 20 rokov. Postupne by malo byť zmodernizovaných 500 až 600 bômb. Prvá by mala byť do služby zaradená v máji tohto roku, posledná v roku 2026. Modernizácia jednej bomby, vážiacej 320 kg, vyjde daňových poplatníkov na 28 miliónov dolárov.
RM