Pred rokom 18. apríla 2024 sa v priestoroch Žilinskej univerzity v Žiline s podporou Nadácie Kia Slovakia otváralo Zážitkové centrum na popularizáciu vedy a techniky – Motio.
Motio poskytuje priestor pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti a umožňuje získavanie technických zručností a pochopenie vedeckých princípov v niektorých technických oblastiach so zameraním na pohyb a dopravu. Interaktívne exponáty a aktuálne témy udržateľnosti sú dobrým predpokladom na oslovenie mladej generácie.
Spontánnosť a hra
Kto z nás dospelých nesníval o tom, že sa aspoň na chvíľu vráti do detstva? Odjakživa bola práve hra tým najhlavnejším nástrojom spontánneho učenia sa a spoznávania nového – nepoznaného. Príležitosť vystúpiť zo zabehnutých tabuliek, grafov a poučiek a možnosť preniesť tieto abstraktné poznatky do hrovej manipulatívnej roviny je veľmi dôležitým aspektom vzdelávania. Práve možnosť zažiť je totiž zárukou trvalého osvojenia si preberaného poznatku, fyzikálnych javov a zákonov. Rovnako vedia prípadných budúcich záujemcov o štúdium správne nasmerovať na cestu k ich profesii.
Každý človek má v sebe túžbu byť kreatívny, odvážny, spontánny, no nie vždy je dostatok času na to, aby dostal možnosť tieto vlastnosti prejaviť. Práve takéto zážitkové centrá to umožňujú. Jedným z tajomstiev neúnavnej detskej aktivity je vlastné uspokojenie základnej emocionálnej potreby, ktorú J. Young definoval ako spontánnosť a hru. Znovu sa hrať, sledovať nejaký jav, nebáť sa svojej kreativity a spontánnosti a hlavne cítiť pozitívny náboj energie – byť zvedavý a odvážny.
Cieľom centra Motio je vzbudiť najmä u detí a mládeže záujem o vedu a techniku, podporiť ich logické myslenie a porozumenie fungovania sveta okolo nás. V Motio realizujeme popularizačné a inovatívne aktivity, ktoré sú založené na experimentálnom učení, prostredníctvom 38 interaktívnych exponátov, digitálnej techniky a aplikácií na tému pohyb, pohon a robot. Súčasťou centra Motio je aj interaktívna trieda a virtuálna realita.
Zážitkové centrum na popularizáciu vedy a techniky – Motio bolo otvorené od mája 2024 do letných prázdnin v testovacej prevádzke. Po letných prázdninách 2024 sa otvorilo pre základné a stredné školy a počas sobôt každého druhého víkendu pre rodičov s deťmi, ale aj dospelých. Počet návštevníkov v roku 2024 prekonal hranicu 4-tisíc a mnoho detí sa do priestorov Motio opätovne vracia.
Zážitok z pohybu a dopravy
Pred rokom sa aktéri zo Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) a z Nadácie Kia Slovakia takto vyjadrili pri otvorení centra Motio: Som veľmi rád, že do roka a do dňa od podpísania memoranda sa nám podarilo tento projekt zrealizovať. Žilinská univerzita v Žiline vníma potrebu popularizácie vedy a techniky v spoločnosti ako významnú úlohu už dlhodobo, zároveň aj ako jedno z poslaní univerzity. Sme radi, že vďaka spolupráci s Nadáciou Kia Slovakia sa nám darí toto poslanie napĺňať. Zážitkové centrum vedy a techniky – Motio je jedinečné svojím tematickým zameraním na pohyb a dopravu, ako aj umiestnením v priestoroch univerzity, uviedol prorektor Žilinskej univerzity v Žiline Jozef Ristvej.
Existenciu zážitkových centier na popularizáciu vedy a techniky považujeme za výbornú súčasť rozvoja vzdelávania, inovácií a v neposlednom rade aj približovania vedy ako takej. Spoločne s univerzitou sme vytvorili príležitosť pre deti, mládež, ale aj dospelých spoznávať a pochopiť základy fungovania vecí okolo nás v interaktívnom a atraktívnom prostredí. Centrum poskytuje zážitky, ktoré robia abstraktné koncepty prístupnými a zábavnými. Veríme, že toto pokračujúce partnerstvo, s cieľom povzbudiť detskú zvedavosť a prirodzenú túžbu po poznaní, prinesie očakávané výsledky do budúcna, potvrdil správca Nadácie Kia Slovakia Tomáš Kováč.
Quo Vadis Motio
Dňa 13. marca 2025 sme si pripomenuli 1. výročie otvorenia prevádzky Zážitkového centra na popularizáciu vedy a techniky – Motio, a to organizáciou konferencie za účelom zhodnotenia našich doterajších cieľov a vízie do budúcnosti, s podtitulom Quo Vadis Motio. Diskutovali sme o ďalšom smerovaní Motio, prepojení na aktivity v regióne a aktivity univerzity, kde už 20 rokov pôsobí aj eTwinning na Slovensku. Predstavili sme si príklady dobrej praxe s prepojením na základné a stredné školy, ako aj z mimovládneho sektora od neziskových organizácií a občianskych združení. Výborným príkladom je aj Akadémia Leonarda da Vinci pod záštitou Ústavu celoživotného vzdelávania UNIZA, ako aj robotické súťaže, ktoré Žilinská univerzita dlhodobo hostí a podporuje v spolupráci s AMAVET-om a ICM. Do budúcnosti postupne pripravujeme aj interaktívne robotické laboratórium v rámci Motio, ktoré Žilinská univerzita opäť buduje v spolupráci s Nadáciou Kia Slovakia. Veríme, že sa stane ďalším podnetným miestom, kde návštevníci všetkých vekových kategórií budú môcť nahliadnuť do fascinujúceho sveta robotiky.
Teší nás, že počty návštevníkov potvrdzujú náš predpoklad, že zážitkové centrum v Žiline bude žiadané. Mali sme možnosť vidieť mladých návštevníkov, ktorí sa pri exponátoch nielen učili, ale aj zabávali. Potešujúcim bola aj návštevnosť centra Motio skupinami z centier a domovov sociálnych služieb, ktoré ukázali možnosti inkluzívneho vzdelávania aj v Motio, ohodnotil prvý rok Motio T. Kováč.
Inovatívne vzdelávanie
Žilinská univerzita v Žiline vníma prvý rok fungovania Motio ako úspešný. Tešíme sa, že ohlasy sú pozitívne, a veríme, že aj do budúcna si Motio zachová priazeň prostredia vďaka ďalším pripravovaným aktivitám, ako je interaktívne robotické laboratórium v rámci Motio, dopĺňa J. Ristvej.
Organizované budú postupne taktiež súťaže, workshopy či diskusie s vedcami. Detaily nájdete na motio.uniza.sk a www.motio.sk. Ide nielen o prezentáciu hlavných vzdelávacích oblastí univerzity, ale aj o kombináciu rôznych inovatívnych metód výučby. Podobne ako vo fínskom vzdelávacom systéme sa tak deti a dospelí zapájajú do experimentov a skúmania. Návštevníci si môžu vybrať exponát, ktorý ich zaujíma a presvedčiť sa o účinnosti určitých pohybových zákonov alebo k nim pridať vlastnú víziu. Pomôž mi, aby som to dokázal sám je mottom systému M. Montessoriovej. Nie nadarmo táto významná pedagogička nazývala malé deti výskumníkmi. Je zaujímavé pozorovať, ako deti tolerantne čakajú, kým na nich príde rad, a rozprávajú spolužiakom, ako funguje ten či onen exponát, ak sa ich na to opýtajú. Baví ich súťažiť a komunikovať. Živá komunikácia, bez strachu z chýb, so záujmom o nepoznané.
Článok vychádza pri príležitosti 1. výročia otvorenia prevádzky Zážitkového centra na popularizáciu vedy a techniky pod názvom Motio. Motio vzniklo na základe memoranda o spolupráci, ktoré 27. apríla 2023 podpísali Žilinská univerzita v Žiline a Nadácia Kia Slovakia.
Jozef Ristvej a Halyna Handzilevska
Foto Žilinská univerzita v Žiline