Väčšina ľudí sa naučí jeden alebo dva jazyky. Niektorí ich zvládnu viac a hyperpolygloti hovoria dokonca viac ako 10 jazykmi. Kognitívna neurologička z Massachusettského technologického inštitútu Ev Fedorenková a jej kolegovia pomocou funkčnej magnetickej rezonancie skenovali mozgy 25 polyglotov, z ktorých 16 boli hyperpolygloti, vrátane jedného, ktorý hovoril viac ako 50 jazykmi. Polygloti počúvali sériu krátkych nahrávok v ôsmich rôznych jazykoch. Jedným bol rodný jazyk účastníka, tri ďalšie také, ktoré sa naučili neskôr v živote, a štyri boli neznáme jazyky. Dva neznáme súviseli s rodným jazykom, napríklad španielčina pre Taliana, a dva pochádzali z nepríbuzných jazykových rodín.
Ukázalo sa, že čím bol jazyk známejší, tým bola mozgová aktivita väčšia, najmä keď účastníci počuli jazyky príbuzné so známymi a ich mozog sa na základe podobností snažil rozlúštiť významy. Výnimkou bol rodný jazyk: mozgové jazykové siete boli tichšie ako pri iných známych jazykoch. Na spracovanie jazykov naučených v ranom veku je zrejme potrebný menší výkon mozgu.
Podľa E. Fedorenkovej by výskum mohol viesť k lepším nástrojom na pomoc ľuďom, ktorí sa po mŕtvici alebo poškodení mozgu učia znovu rozprávať.
Zo stránky Science spracovala BP