Mozog vďaka vaječníkom

Evolučný biológ Mauricio González-Forero z britskej Univerzity v St Andrews uverejnil teóriu, podľa ktorej sa masívny rast ľudského mozgu počas evolučnej histórie mohol začať vtedy, keď sa uvoľnila energia používaná na udržiavanie ovariálnych folikulov.

Foto Unsplash/Lisa Yount

Vedci už navrhli mnoho teórií na vysvetlenie rastu ľudského mozgu v porovnaní s ľudoopmi. Niektorí považujú za prelomové, že ľudia zostúpili zo stromov a začali utvárať skupiny zberačov. Podľa iných sa náš mozog zväčšil, keď sa naše črevá zmenšili prechodom na fermentovanú stravu, čím sa uvoľnili zdroje. M. González-Forero použil matematické nástroje, aby oddelil teórie založené na výbere od teórií založených na obmedzeniach, ktoré mohli brzdiť iné adaptácie. A to ho priviedlo k ľudským vaječníkom. Presnejšie, k ovariálnym folikulom, zhlukom buniek vylučujúcich hormóny, ktoré riadia fázy menštruačného cyklu.
Ako sa ľudia vyvíjali, na udržanie folikulov bolo potrebné čoraz menej energie, a keďže ľudia naďalej jedli toľko, koľko predtým, prebytočnú energiu mohli využiť iné časti tela, napríklad mozog. M. González-Forero výpočtami zistil, že množstvo energie uvoľnenej z udržiavania folikulov sa približne rovná množstvu zvýšenia energie na to, aby ľudský mozog narástol do svojej súčasnej veľkosti.

Zo stránky Phys.org spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.