Stovky rokov ľudia verili, že ich peniaze budú vo väčšom bezpečí, keď ich budú mať zašité doma vo vankúši než uložené v banke. A architektúra bánk a finančných inštitúcií sa stovky rokov snaží presvedčiť ich o opaku.
Čím viac ľudia pozorovali, akou nestálou veličinou sú peniaze, tým viac sa banky usilovali budiť pocit stability a pevnosti. A čím viac sa v poslednom čase financie vytrácajú spred zrakov ľudí do virtuálneho sveta digitálnych sietí, tým viac banky zdôrazňujú svoju otvorenosť a ľudskosť.
Vidieť banke do žalúdka
Moderné technológie umožňujú premieňať symboliku na hmatateľné stavebné prvky. Capital Select, budova pobočky jordánsko-irackej komerčnej banky Capital Bank v bohatej obytnej štvrti jordánskeho Ammánu, ilustruje transparentnosť svojej činnosti tak priamočiaro, ako sa to len dá. Časť vonkajších múrov butikovej banky, ako sa sama označuje, je postavená z priesvitného betónu.

Prvé návrhy muriva, ktoré by prepúšťalo svetlo, vznikali už v 30. rokoch 20. storočia. Jeho plné využitie však umožnila až technológia optických vláken, ktoré vedú svetlo z jednej strany materiálu na druhú. V podstate iba od ich hustoty a osvetlenia priestorov za múrom závisí, do akej miery bude takáto stena transparentná. Priesvitný betón sa väčšinou používal iba vo vnútorných priestoroch, najčastejšie v kombinácii s rôznym LED podsvietením. V Capital Select z roku 2018 použila architektonická firma Paradigm DH tento materiál na fasádu, za ktorou prechádza hlavné schodisko budovy. Na oceľovej konštrukcii sú inštalované panely materiálu Lichtbeton nemeckej spoločnosti Lucem s hrúbkou 30 milimetrov. Počas dňa slnečné svetlo vedené miliónmi optických vláken cez betón osvetľuje miestnosti v banke. Keď sa zotmie a v budove sa zapne osvetlenie, predmety aj ľudia vnútri sa zvonku zviditeľnia ako tiene. Čím bližšie je osoba k betónovej fasáde, tým je jej silueta ostrejšia.
Prívetivá moc
Budova Capital Select stelesňuje paradoxy bankovej architektúry. Hlavnými stavebnými materiálmi sú vápenec a mramor. Budova má minimum tradičných okien (hoci tie, ktoré sú, sú veľkoplošné), čo súvisí s tradičnou kamennou architektúrou okolitej zástavby, ale súčasne to zodpovedá aj všeobecnej predstave banky ako nedobytnej pevnosti. Zároveň však vstup do banky tvorí vnútorné nádvorie, v strede s olivovníkom a krištáľovým lustrom, obklopené umeleckými dielami. Namiesto tradičných pokladničných pultov a združených kancelárií je priestor rozdelený do oddelených boxov.

Symbolika je zrejmá. Prepychové materiály a vybavenie vyžarujú silu (hráč pokru zvyčajne odrádza protihráčov tým, že predvádza, koľko si môže dovoliť prehrať), pevnosť štruktúry predvádza stabilitu. Zároveň však priesvitné múry a rozloženie interiéru naznačujú, že návštevníci sú vítaní a vážia si ich. Zodpovedá to dobe, keď sú banky efektívnejšie vykrádané pomocou počítačových klávesníc kdesi z druhého konca sveta než pomocou násilia, ktoré by si vyžadovalo osobnú prítomnosť páchateľov na mieste činu.
Chrámy financií
Banky nabrali symboliku moci, prestíže a stability už v časoch, keď začali chrámy v starovekej Mezopotámii poskytovať poľnohospodárom a obchodníkom pôžičky na budúcu úrodu a keď sa v starovekom Grécku a Ríme bankovníctvo, obohatené o zakladanie súkromných depozitov, prenieslo aj na pôdu palácov.

foto wikipédia/Jack Boucher, public domain
Chrámy a paláce boli teda nielen centrami politickej a duchovnej moci starovekého sveta, ale slúžili aj ako úložiská cenných predmetov, obilia a iných komodít. Boli to impozantné kamenné konštrukcie s hrubými stenami, ktoré mali poskytovať bezpečnosť a stabilitu. Interiéry zdôrazňovali posvätný status miesta, tiež poskytujúci ochranu pred lúpežami. Obsahovali zabezpečené priestory na uloženie cenností a priestory na vedenie záznamov a vykonávanie transakcií. Stavby, v ktorých sa nachádzali cenné predmety, mali zvyčajne málo okien alebo otvorov, aby sa zvýšila bezpečnosť. V antike pribudla medzi žiadané atribúty týchto stavieb ich blízkosť k agore (trhovisku) alebo inému centru obchodu, napríklad prístavu. Toto všetko predurčilo aj mnohé architektonické prvky budúcich bánk. Tie sa však objavili až o mnoho storočí neskôr.
R