Aká lopta je dobrá lopta? Nestačí, keď sa do nej dobre kope, dobre udiera alebo sa s ňou dobre dribluje. Výrobcovia športových pomôcok sa neustále usilujú o ideálne výsledky a toto úsilie je o to ostrejšie sledované, o čo vyššia je úroveň, na ktorej sa daný šport predvádza.
To, či budú lopty lietať ďalej, alebo budú počas letu stabilnejšie, odrážať sa rovno do rúk alebo predvádzať neuveriteľné kúsky s pomocou rotácie, závisí nielen od športovcov. Fyziku loptových športov ovplyvňujú aj materiály, z ktorých sú lopty vyrobené, a ich povrchy. Za hľadaním ideálu je tiež veda a každá maličkosť je dôležitá.
Záhada lenivých loptičiek
Tenis a povrchy, na ktorých sa hrá, prešli v priebehu rokov mnohými zmenami. Každú loptičku preto napĺňame našimi odbornými vedomosťami a vášňou, aby sme vyvinuli loptičku, ktorá sa bude správať rovnako pre každého hráča na každom kurte, tvrdí na svojej stránke výrobca športového vybavenia Dunlop. Niektorí tenisoví šampióni mali na turnaji Australian Open 2023 v januári trochu iný názor.
Ako prvý si sťažoval legendárny Rafael Nadal, ktorý si všimol, že tohtoročné loptičky sa nesprávali tak, ako bol zvyknutý: Myslím si, že je to loptička, ktorá nemá taký spin ako zvyčajne. Po niekoľkých úderoch stráca tlak. Je ťažšie trafiť ju so správnym spinom. Podľa ďalších vrátane víťaza turnaja Novaka Djokoviča sa loptičky rýchlejšie opotrebúvali, stávali sa mäkšími a sťažovali zasahovanie víťazných úderov. Podľa hráčov spôsobovali problémy s hrou aj neúmernú dĺžku zápasov, ktoré potom boli mimoriadne únavné. Organizátori tvrdili, že loptičky boli rovnaké ako v minulých rokoch a hráči ich mohli vnímať inak kvôli poveternostným podmienkam, najmä vysokej vlhkosti vzduchu. Myslím, že sú iné ako minulý rok. Čím dlhšie hráte, čím viac výmen, tým je loptička nadýchanejšia alebo väčšia a pomalšia, oponoval N. Djokovič.
Dôležitá plsť
V začiatkoch tenisu loptičky obsahovali všetko možné: ľudské vlasy, zvieraciu srsť a pod. Až keď si Charles Goodyear v roku 1844 patentoval vulkanizovanú gumu, objavili sa loptičky, ktoré boli odolné a konzistentné. Moderné tenisové loptičky sú vyrobené tak, aby bol väčší tlak vzduchu na vnútornej strane loptičky ako na vonkajšej. Keď sa loptička dostane do kontaktu so zemou alebo raketou, stlačí sa, vzduch reaguje a tlačí ju opačným smerom, čo spôsobuje výrazný odraz.
Jej rýchlosť pritom spoluurčuje tkaná vlnená plsť (v súčasnosti sa používajú 2/3 vlny a 1/3 nylonu), ktorá obaľuje gumené jadro so stlačeným vzduchom. Plsť pomáha pri aerodynamickom odpore a zabezpečuje, aby sa loptička pohybovala tak, ako očakáva hráč. Rôzne povrchy odrážajú loptičky rôznymi spôsobmi, vďaka poťahu to však nie je až také nepredvídateľné, ako by to bolo pri loptičke bez plsti. Keďže loptičky začínajú strácať odskok hneď po uvedení do hry, plsť nemusí byť sama osebe veľmi odolná – otvorí sa plechovka, ktorá pod tlakom udržiava nové loptičky v dokonalom stave a hrá sa ďalej. Keby sa tenisové loptičky dali opakovane plniť vzduchom, materiál poťahu by sa musel zmeniť.
Bol problémom prvého z tohtoročných Grand Slamov nevhodný poťah, išlo o poveternostné podmienky alebo si tenisová elita bude musieť jednoducho zvyknúť? Keďže organizátori austrálskeho turnaja predĺžili zmluvu s výrobcom na ďalších päť rokov, odpoveď napokon tak či onak vyjde najavo.
R, foto Pixabay