Náhrada z poškodených bôbov

Kakaové bôby napadnuté plesňami majú potenciál nahradiť v kozmetických produktoch niektoré zdraviu škodlivé látky.

Foto Fraunhofer IVV

Na začiatku výrobného procesu čokolády, pravdepodobne najrozšírenejšej sladkej pochúťky na svete, je strom kakaovník pravý (Theobroma cacao). Plodmi tohto stromu sú až 30 cm dlhé, pretiahnuté bobule žltej, červenej až hnedej farby. V nich sú uložené približne dva centimetre veľké semená. Tie sa čistia, pražia a drvia na kakaový prášok, ktorý sa následne spracúva na kakaové maslo, základný produkt na výrobu čokolády.
Veľký problém pri pestovaní kakaovníkov predstavuje náchylnosť plodov na plesňové ochorenia. Masívna plesňová epidémia postihla v 90. rokoch minulého storočia kakaovníkové plantáže v Brazílii, ktorá je jedným z najväčších producentov kakaa na svete. Odborníci odhadujú, že ochorenia spôsobujú celosvetový pokles úrody až o 40 %. Výroba kakaa má za následok aj obrovské množstvá odpadu a natíska sa otázka, čo s ním.
Nové možnosti zhodnotenia tohto odpadu ponúka projekt Damaged Beans (poškodené bobule), na ktorom spolupracujú brazílska University of Campinas a nemecký Fraunhofer Institute for Process Engineering and Packaging (známy pod skratkou IVV). Výskum sa zameriava najmä na využitie odpadovej suroviny pri výrobe kozmetických produktov. Ukazuje sa, že plesňami napadnuté kakaové bôby môžu byť surovinou, ktorá má potenciál nahradiť v kozmetických produktoch také zdraviu škodlivé látky, akými sú akryláty a látky na báze minerálnych olejov. Uplatnenie by mohli napadnuté bôby nájsť aj pri výrobe mastidiel a čistiacich prostriedkov.
V súčasnosti sa obe spomenuté spolupracujúce inštitúcie venujú vývoju špecifických metód na rozpoznanie rôznych plesňových kontaminácií, ich klasifikácii a identifikovaniu nových možností uplatnenia menej hodnotných kakaových bôbov. Projekt podporujú aj nemecké spolkové ministerstvo hospodárstva a ochrany klímy a 19 priemyselných partnerov. Nemecký tím už vyvinul novú kaskádovú extrakčnú metódu (z nem. Kaskadenextraktionsverfahren), ktorá umožňuje cielene extrahovať množstvo zložiek využiteľných pri výrobe rôznych produktov. Keď sa vývoj využitia napadnutých bôbov pretaví do sériovej podoby, osoh z toho môže mať väčšina z približne 40 až 50 miliónov ľudí podieľajúcich sa na produkcii kakaa.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.