Najbližšia doteraz objavená čierna diera sa nachádza len 1 560 svetelných rokov od Zeme. Čierna diera nazvaná Gaia BH1 má približne 10-násobok hmotnosti Slnka a obieha okolo hviezdy podobnej Slnku. Väčšina známych čiernych dier kradne a požiera plyn zo sprievodných hviezd. Plyn vytvára okolo čiernej diery disk a žiari v röntgenovom žiarení. Hladné čierne diery však nie sú v našej Galaxii najbežnejšie. Oveľa početnejšie sú pokojné čierne diery, o ktorých nájdení astronómovia snívajú už desaťročia.
Astrofyzik Kareem El-Badry a jeho kolegovia z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics v Cambridgei v Massachusetts skúmali údaje z vesmírnej sondy Gaia, ktorá presne mapuje polohy miliárd hviezd. Keďže gravitácia čiernej diery ťahá hviezdu obiehajúcu v bezpečnej vzdialenosti tam a späť, z pohybu hviezdy možno odvodiť prítomnosť čiernej diery. Zo stoviek tisíc hviezd, ktoré vyzerali, akoby ich ťahal neviditeľný objekt, sa iba jedna javila ako vhodný kandidát. Pozorovania ďalšími teleskopmi podporujú myšlienku čiernej diery, uviedol tím.
Gaia BH1 je najbližšia čierna diera k Zemi, aká bola objavená (ďalšia je vzdialená približne 3 200 svetelných rokov), zrejme však nie je najbližšou, ktorá existuje. Astronómovia sa domnievajú, že v Mliečnej ceste je asi 100 miliónov čiernych dier, ale takmer všetky sú neviditeľné.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP