V Los Angeles v Kalifornii sa v máji konala najprestížnejšia projektová súťaž stredoškolákov Regeneron ISEF 2024. Michal Lajčiak zo Strednej priemyselnej školy v Dubnici nad Váhom tam prišiel, videl a aj zvíťazil.
V kategórii Robotics and Intelligent Machines zvíťazil s projektom Návrh systémov na riadenie robotického roja. Na súťaži sa zúčastnilo 1 699 žiakov zo 67 krajín z celého sveta s 1 357 vedeckými projektmi. V takejto konkurencii je to pre Slováka z Dubnice nad Váhom mimoriadny úspech. Veď v roku 1958 zvíťazil na ISEF aj neskorší nositeľ Nobelovej ceny za fyziku v roku 2017 Američan Kip Thorne.
Účasť na súťaži ISEF mi priniesla množstvo zážitkov a skúseností. Či už poznaním skvelých ľudí z rôznych krajín a kultúr, ktorí majú podobný mindset ako ja, ale aj možnosťou prezentovať svoj projekt v cudzom jazyku pred svetovou hodnotiacou komisiou, prezradil víťaz M. Lajčiak. Najkrajším zážitkom však bola výhra. Víťazstvo na ISEF-e pre mňa znamená splnený sen, ale aj cieľ, ktorý som si stanovil pred prípravou. Otvárajú sa mi teraz nové možnosti, kam sa posunúť, či už formou štúdia alebo rozvíjania projektu ďalej do podnikateľskej sféry. Moja výhra je dôkazom toho, že pracovať na niečom, čo má zmysel, sa oplatí a treba vydržať, až kým sa nedostaví očakávaný výsledok.
Okrem víťaza Michala Lajčiaka boli našimi ďalšími reprezentantmi na tejto súťaži Alex Kanderka a Jozef Jabczun z AMAVET klubu 957 pri Gymnáziu sv. Mikuláša v Prešove. Tí prezentovali svoj projekt v kategórii Environmental Engineering (ENEV), a hoci sa tentoraz neumiestnili, zážitky si odniesli. Ako povedal A. Kanderka, veda v skutočnosti nepozná hranice. Spája ľudí z rozličných prostredí, rôznych národností a kultúr, dokonca aj tých s úplne odlišnými názormi a postojmi, ktorí by si možno inak nikdy nenašli cestu k vzájomnému porozumeniu. Vedecké poznanie však vytvára priestor, kde táto rozmanitosť nevedie k sporom, ale, naopak, pomáha nájsť jedinečné riešenia problémov, ktoré trápia ľudstvo, a prispieva k udržateľnej budúcnosti.
Vďaka patrí všetkým
Sprievod našim reprezentantom robil aj RNDr. Marián Babinčák, PhD., externý spolupracovník AMAVET-u a člen odbornej hodnotiacej komisie na Festivale vedy a techniky (FVAT) AMAVET a zároveň senior scientist v RICB DIAGNOSTICS AG, Švajčiarsko. Úspech M. Lajčiaka považuje za vynikajúci výsledok predovšetkým v medzinárodnom kontexte, pričom zdôrazňuje, že je to aj vďaka všetkým učiteľom, mentorom, členom hodnotiacej komisie, ale aj partnerom, ktorí svojou energiou a časom pomáhajú (nielen) našim víťazom rásť, byť úspešní a tak reprezentovať AMAVET, svoje školy aj Slovensko.
Treba zdôrazniť, že všetci traja reprezentanti AMAVET-u a Slovenska dostali na FVAT AMAVET 2023 ocenenie Vedecký talent Slovenskej akadémie vied a vďaka podpore SAV mohla Asociácia pre mládež, vedu a techniku vyslať silnú delegáciu súťažiacich na najprestížnejšiu svetovú súťaž stredoškolákov a dosiahnuť úžasný svetový úspech.
Text a foto Ján Nemec, AMAVET