Najrýchlejšia kvadrokoptéra

Do Guinessovej knihy rekordov pribudol záznam o novom rýchlostnom svetovom rekorde, ktorý prekonala kvadrokoptéra Juhoafričana Luka Bella.

Rýchly rozvoj vedy a techniky neustále prináša nové vedecké poznatky, nové výrobné technológie i nové technické či technologické riešenia, ktoré prispievajú k skvalitneniu nášho života a k ochrane a zlepšovaniu našich životných podmienok. Všetko nové, čo veda a technika prinášajú, treba aj pomenovať, a tak sa do jazyka dostáva neustále množstvo nových slov, výrazov a skratiek. Podobne je to so slovom kvadrokoptéra.

Muž s ochrannými okuliarmi ovláda kvadrokoptéru
Foto Luke Bell

Toto slovo má dve zložky. Výraz kvadro znamená štyri či štvorica, slovo koptéra pochádza z druhej polovice slova helicopter. Názvom kvadrokoptéra sa pôvodne označovala helikoptéra (vrtuľník) so štyrmi rotormi. Štyri rotory však značne zväčšovali pôdorysný rozmer vrtuľníka, preto sa takéto usporiadanie už nepoužíva. Naopak, pri malých dronoch je toto riešenie vítané, pretože rotory umiestnené do rohov pomyselného štvorca umožňujú excelentnú pohyblivosť dronu na všetky strany. Kvadrokoptéra je teda dron. Medzi drony patria všetky bezpilotné lietajúce prostriedky, teda aj kvadrokoptéry. V odbornejšej (najmä vojenskej) tlači sa tieto prostriedky označujú skratkou UAV (unmanned aerial vehicle, čiže bezposádkový vzdušný prostriedok).

Let za rekordom

Juhoafričania Luke Bell so svojím otcom Mikom zostavili kvadrokoptéru, ktorou prekonali svetový rýchlostný rekord na vzdialenosti 100 metrov, pričom túto vzdialenosť prekonali priemernou rýchlosťou 397,5 km/h. To sa im zrejme zdalo málo, a tak sa pustili do stavby vylepšenej verzie nazvanej Peregreen 2. Inovovaná verzia má rám z uhlíkových kompozitov, na ktorom je upevnená karoséria vytlačená na 3D tlačiarni. Konštrukčné úpravy boli zrejme úspešné. Zmodernizovaná verzia raketovo zrýchlila z pokoja na špičkovú rýchlosť 510 km/h. Štyri merané lety uskutočnené za prítomnosti komisárov z Guinnesovej knihy rekordov poskytli údaj, že priemerná rýchlosť štvorice letov bola 480 km/h – a tento údaj bol zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov ako svetový rýchlostný rekord v kategórii kvadrokoptér s riadiacim systémom RC (radio control).

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2025. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.