Dieťa, ktoré žilo na indonézskom ostrove Borneo pred približne 31 000 rokmi, podstúpilo najstaršiu známu chirurgickú operáciu – amputáciu ľavej dolnej končatiny. Podľa archeológa Tima Maloneyho z Griffithovej univerzity v austrálskom Southporte a jeho kolegov lovci a zberači, ktorí operáciu vykonali, mali podrobné znalosti o ľudskej anatómii a značnú technickú zručnosť, vďaka čomu sa mladík vyhol smrteľnej strate krvi a infekcii.
Zhojená kosť v mieste amputácie naznačuje, že mladík prežil po operácii najmenej šesť až deväť rokov, kým zomrel vo veku 19 alebo 20 rokov. Keďže v mieste amputácie nie sú dôkazy o rozdrvení pri nehode alebo uhryznutí zvieraťom, vedci predpokladajú, že k operácii viedol neznámy zdravotný problém. Nález datovali pomocou spálených kúskov dreva tesne pod hrobom a zubu z mladíkovej dolnej čeľuste. Doteraz najstaršiu známu amputáciu spravili farmárovi z Francúzska, ktorému pred takmer 7 000 rokmi chirurgicky odstránili ľavé predlaktie.
Dávni ľudia na Borneu poznali antiseptické liečebné prostriedky z lokálnych rastlín proti rýchlym infekciám rán v tropickom podnebí. Nie je však známe, aký typ nástroja sa použil pri operácii v kamennej dobe, ani či pacienta uspali odvarom z rastlín.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP