Genetický variant, ktorý zvyšoval schopnosť Európanov prežiť čiernu smrť pred stáročiami, môže prispievať k zápalovému ochoreniu, ktorým trpia ľudia v súčasnosti. Ničivá vlna ochorenia ušetrila tých, ktorí mali variant zvaný ERAP2. Ten je však už vedcom známy tým, že zvyšuje pravdepodobnosť vzniku Crohnovej choroby, pri ktorej zápal poškodzuje tráviaci systém.
Bubonický mor spôsobený baktériou Yersinia pestis kedysi zabíjal 60 % nakazených. Spôsoboval vlny nákazy, z ktorých najničivejšou bola čierna smrť v rokoch 1346 až 1350. Tá vyhubila najmenej 25 miliónov ľudí. Populačný genetik Luis Barreiro z Chicagskej univerzity a jeho kolegovia zozbierali vzorky DNA 516 ľudí v Londýne a Dánsku, ktorí zomreli v rokoch 1000 až 1800 vrátane tých, čo boli pochovaní počas obdobia čiernej smrti. Vedci skúmali prítomnosť génov súvisiacich s imunitným systémom.
Pri infekcii baktériou Y. pestis imunitné bunky ľudí s ERAP2 účinnejšie ničili baktérie. V moderných populáciách sa však ten istý variant spája s Crohnovou chorobou. Hoci ERAP2 zvýšil šance na prežitie čiernej smrti až o 40 %, riziko Crohnovej choroby zvyšuje len mierne. Pri komplexných ochoreniach, ako je Crohnova choroba, potrebujete pravdepodobne stovky, niekedy tisíce genetických variantov, aby ste skutočne významne zvýšili riziko, hovorí L. Barreiro.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP