Nebezpečné raky

Rak býval symbolom čistej vody, no v súčasnosti už tento výrok tak celkom neplatí. V potokoch, riekach či stojatých vodách sa okrem pôvodných objavili aj invázne druhy rakov, ktoré sú menej náročné na podmienky prostredia.

Na Slovensku žijú tri pôvodné druhy rakov: rak riavový (Austropotamobius torrentium), rak riečny (Astacus astacus) a rak bahenný (Pontastacus leptodactylus, syn. Astacus leptodactylus). Najväčšie nároky na kvalitu vody má rak riavový, ktorý sa vyskytuje len v pôvodných úsekoch niektorých malokarpatských tokov. Ako jeho meno hovorí, uprednostňuje torentilné úseky potokov, teda miesta, kde voda zurčí. Menej náročný je rak riečny, ktorý sa schováva v priehlbinách pod koreňmi stromov v potokoch i vo väčších riekach a nepotrebuje toľko kyslíka. Rak bahenný žije v stojatých vodách či nížinných tokoch a má najmenšie nároky na obsah kyslíka vo vode.

Rak mramorovaný

Nenapraviteľná chyba

Naše raky začali v posledných rokoch ohrozovať invázne druhy rakov. Tie sú nebezpečné tým, že prenášajú račí mor, ktorý spôsobuje huba Aphanomyces astaci. Táto huba prerastie tkanivá raka, pričom invázne druhy to väčšinou prežijú, no tie naše sa zatiaľ nevedia ubrániť. Ak sa spóry A. astaci dostanú do vody, či už prostredníctvom invázneho raka, alebo na sieťke či čižmách z infikovanej vody, znamená to pre naše raky smrteľné nebezpečenstvo. Takto takmer vyhynuli v Európe pôvodné druhy rakov, ktoré boli v roku 1960 nahradené vo Švédsku, Fínsku, Španielsku a Rakúsku rakom signálnym, čo bola obrovská chyba. Vedci síce pred týmto krokom varovali, no komerčné záujmy vyplývajúce z predaja raka na konzum prevládli nad ochranárskymi. Rak signálny sa dostal do 28 krajín Európy a v roku 2007 sa objavil aj u nás v rieke Morava.

Invázne druhy na Slovensku

Rak signálny, foto wikipédia/MdE, CC BY-SA 3.0

Na našom území boli doposiaľ zaznamenané štyri druhy inváznych rakov: rak pruhovaný (Orconectes limosus), rak signálny (Pacifastacus leniusculus), rak červený (Procambarus clarkii) a rak mramorovaný (Procambarus virginalis, syn. Procambarus fallax f. virginalis). Prvé dva druhy sa objavili v menšom počte v povodí Dunaja, raky rodu Procambarus sa začali vyskytovať masovo. Ich prítomnosť na našom území je veľkou hrozbou pre prírodu, lebo majú enormné rozmnožovacie schopnosti a zároveň prenášajú račí mor.
Rak červený bol zatiaľ zistený na dvoch lokalitách na Slovensku a následne aj zlikvidovaný, aby sa nešíril ďalej. Na lokalitách výskytu sa bude ďalej monitorovať jeho prítomnosť, lebo niektoré jedince mohli prežiť aj v norách, ktoré si vyhrabávajú v brehoch. V nich trávia aj nepriaznivé obdobie, napríklad sucho. Rak červený je na rozdiel od našich rakov veľmi dobre prispôsobený na vysychanie tokov, čo je preňho v čase prebiehajúcej klimatickej zmeny veľkou výhodou. Patrí medzi tzv. winners, teda druhy, ktoré sa otepľovaním šíria a vytláčajú pritom pôvodnú faunu.
Rak červený môže mať viackrát ročne až 600 vajíčok, takže jeho reprodukčné schopnosti sú enormné. To bolo aj dôvodom jeho vysokej populačnej hustoty v potoku na Turci, kde v roku 2023 odchytili asi 4 000 jedincov.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 7/2024. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Text a foto Eva Bulánková