Neinvazívny snímač kyslíka

Významnou novinkou v medicínskej technike je využívanie metódy zhášania fluorescencie pri neinvazívnom meraní koncentrácie kyslíka v krvi.

Foto Fraunhofer IPM

Dôležitou podmienkou, aby naše telo správne fungovalo, je optimálny stupeň nasýtenia krvi kyslíkom. Extrémne nízke či extrémne vysoké nasýtenie môže viesť k trvalému poškodeniu organizmu, prípadne až k úmrtiu. V intenzívnej a úrazovej medicíne je preto nevyhnutná neustála kontrola koncentrácie kyslíka v krvi pacienta. Na to slúžia snímače v podobe klipu na prst. Táto metóda sa nazýva pulzná oxymetria a má tú nevýhodu, že neposkytuje celkom spoľahlivé údaje. Spoľahlivejšie ich možno získať len arteriálnym odberom krvi, čo nie je pre pacientov príjemná procedúra, a jej následnou analýzou.
Presné údaje by mal poskytovať inovatívny snímač na báze fluorescenčného javu, ktorý vyvíjajú výskumníci Fraunhoferovho ústavu pre meraciu techniku IPM vo Freiburgu. Miniatúrny neinvazívny snímač možno pripojiť na existujúce dýchacie prístroje pomocou bežného T-konektora. Systém integrovaný do dýchacej masky alebo hadičiek nahradí svojou presnosťou a nízkymi prevádzkovými nákladmi doterajšie prístroje. Ako uviedol Mahmoud El-Safoury, vedúci projektu vo Fraunhoferovom ústave, koncentrácia kyslíka sa meria na princípe tzv. zhášania fluorescencie, nazývaného aj quenching (zakalenie), čo umožňuje vyvodiť závery aj o nasýtení krvi kyslíkom. Využíva sa pritom fluoreskujúca vrstva nanesená na hliník, ožarovaná krátkovlnovým svetlom, čo spôsobuje jej svietenie. Keď prídu kyslíkové molekuly do styku s vrstvou, fluorescenčné svetlo viditeľne zoslabne.
Metóda zhášania fluorescencie predstavuje nóvum v medicínskej technike. Miniaturizovaný snímač s priemerom 26 mm sa dá integrovať do každého T-konektora, ktorý potom možno pripojiť na dýchaciu masku a na hadičky systému podporného dýchania. Hlavica snímača s integrovanou optikou zahrnuje okrem LED zdroja svetla aj detektor a dve zafírové šošovky, ako aj sondu s fluorofórovou vrstvou, ktorú personál kliniky musí pravidelne vymieňať a skladovať bez prístupu vzduchu. Metóda zhášania fluorescencie sa už využíva na stanovenie koncentrácie rozpusteného kyslíka v kvapalinách, a to napríklad v potravinárskom priemysle či vo vodárňach a čističkách odpadových vôd. V lekárskej technike však ide o významnú novinku.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.