V areáli bratislavskej zoologickej záhrady má vzniknúť moderné zážitkové centrum vedy a planetárium s národným významom.

Na jeho vybudovaní sa budú podieľať Hlavné mesto SR Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj, Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), Slovenská akadémia vied (SAV), občianske združenie Slovenské planetáriá, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity a Zoologická záhrada Bratislava (ZOO Bratislava). Začiatok výstavby je plánovaný na rok 2028.
Inovácie, vzdelávanie a zážitky
V prípade moderného zážitkového centra vedy a planetária pôjde o nové špičkové centrum vzdelávania a popularizácie v oblasti astronómie aj ďalších vied. Zároveň bude fungovať ako multifunkčný prezentačný priestor. Cieľom je vytvorenie novej stálej modernej expozície, ktorá bude reflektovať na aktuálne trendy v technike a inováciách, a zároveň je tam snaha o vytvorenie prezentačných priestorov, ktoré sa budú môcť využívať na workshopy, rôzne exhibície a eventy, uviedla Štefánia Bartošová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR.
Samotné planetárium poskytne návštevníkom možnosť zažiť virtuálnu prehliadku vesmíru a jeho fascinujúcich objektov, ale spoznať budú môcť napríklad aj podmorský život, tajné zákutia pyramíd, nanosvet, molekuly, atómy atď., priblížil v reportáži o plánovanom projekte pre televíznu stanicu TA3 Peter Volek z OZ Slovenské planetáriá.
Prínos pre obyvateľov mesta aj zoo
Jedným z kritérií pri výbere vhodnej lokality bola podmienka umiestniť plánovanú inštitúciu v perspektívnej lokalite, ktorá má potenciál rozrastať sa o nové funkcie v oblasti vedy a vzdelávania, aby sa jej cieľ a poslanie naplnili. Aj preto padla voľba na bratislavskú zoologickú záhradu, konkrétne priestory, kde sa v súčasnosti nachádza chovné zariadenie žiráf, zebier a pštrosov.
Prepojenie zážitkového centra vedy a planetária s areálom zoologickej záhrady umožní vytvoriť kvalitný ucelený program pre deti, školy aj rodiny počas celého roku. Vzhľadom na plánovanú lokalitu a inštitúcie, ktoré v nej sídlia, je tu zároveň veľký potenciál začlenenia centra a planetária do väčšieho komplexu vedeckovýskumných, vzdelávacích či iných popularizačných inštitúcií. Ako uviedla hovorkyňa Slovenskej akadémie vied Monika Tináková, SAV by chcela do budovy budúceho zážitkového centra umiestniť aj unikátne múzeum výpočtovej techniky na Slovensku.
Vybudovaním zážitkového centra vedy sa zároveň zlepšia podmienky zvierat v zoologickej záhrade. Súčasná ubikácia a výbeh žiráf, zebier a pštrosov sa nachádza v bezprostrednej blízkosti diaľnice. Zvieratá sa presunú na voľné lúky na kopec pod výbehom nosorožcov, čím tiež získajú približne desaťnásobne väčšiu plochu vonkajšieho výbehu.
Úloha CVTI SR v projekte
Investíciu spojenú s projekčnými prácami a so samotnou výstavbou nového výbehu pre zvieratá zabezpečí CVTI SR. Jeho úlohami boli aj vypracovanie overovacej štúdie s návrhom ekonomicky udržateľného prevádzkového modelu a aktívna spolupráca na zabezpečení financovania výstavby centra aj planetária. CVTI SR v spolupráci so ZOO Bratislava vypracuje prevádzkový koncept areálu s dôrazom na ekonomickú udržateľnosť, zabezpečí realizáciu výstavby a uvedenie areálu zážitkového centra vedy a planetária do prevádzky.
Nové centrum vedy a planetárium by mali stáť podľa odhadov 42 miliónov eur a financované by mali byť z peňazí Európskej únie. Do hlavného mesta by mali pritiahnuť viac domácich a zahraničných turistov, ako aj vytvoriť kvalitný program pre Bratislavčanov. Súčasne by mali byť naplnením dlhoročných snáh aktivistov a širokej verejnosti o výstavbu moderného planetária v Bratislave.
Veda na dosah, R