Po tom, ako pacienti s rakovinou podstúpia operáciu na odstránenie tumoru a niekedy aj následnú chemoterapiu, používajú sa ďalšie nástroje na identifikáciu pacientov s najväčším rizikom návratu choroby. Neinvazívne nástroje na detekciu mikroskopických známok choroby sú pritom nesmierne cenné.
V štúdii uverejnenej v Clinical Cancer Research tím odborníkov z Massachusettskej všeobecnej nemocnice (MGH) vyhodnotil prvý test, ktorý dokáže detegovať rakovinovú DNA kolujúcu v krvi pacientov po liečbe. Test Guardant Reveal vyvinutý onkologickou spoločnosťou Guardant Health sa označuje ako nádorovo neinformovaný, pretože si na rozdiel od predchádzajúcich testov vyhľadávajúcich tumorovú DNA (ctDNA) kolujúcu v krvi nevyžaduje poznanie konkrétnych mutácií, ktoré sa nachádzali v pacientovom tumore.
Použitie ctDNA, čo je vlastne typ tekutej biopsie, je prognostický nástroj na detegovanie reziduálnej choroby. V Spojených štátoch, Európe, Ázii a Austrálii práve prebieha množstvo testov ako použiť ctDNA pri rozhodovaní o liečbe, uviedla hlavná autorka Aparna R. Parikhová, výskumníčka oddelenia hematológie a onkológie MGH a odborná asistentka medicíny v Harvard Medical School. Väčšina štúdií doteraz používala nádorovo informovaný ctDNA postup, ktorý si vyžaduje testovanie nádoru a poznanie nádorovo špecifických zmien. To sa však nedá použiť, ak má pacient nedostatok nádorového tkaniva na analýzu.
A. Parikhová a jej kolegovia v MGH a Guardant Health vyhodnotili prvý nádorovo neinformovaný ctDNA test na detekciu zvyškových nádorových buniek u pacientov, ktorí sa podrobili operácii na kolorektálny karcinóm. Namiesto spoliehania sa na sekvenovanie DNA nádorov individuálnych pacientov hľadal tento prístup známe nádorovo špecifické zmeny. Keď výskumníci analyzovali ctDNA výsledky 84 pacientov a preskúmali, ako presne korelovali s návratom rakoviny, zistili, že tento prístup bol v citlivosti podobný nádorovo informovaným prístupom.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP