V piatok 27. septembra mestá Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Poprad a Košice privítali Európsku noc vedy (ENV) plnú prednášok, prezentácií a praktických ukážok zo sveta výskumu a inovácií.
Návštevníci mali príležitosť stretnúť slovenských vedcov aj zahraničných hostí z rôznych odborov, porozprávať sa s nimi o výskume, o všetkom, čo do nášho sveta prináša veda, aj o tom, ako vlastne práca vedca vyzerá. Ak niektorí z účastníkov po tomto zážitku sami zatúžili prispieť k výskumu, môžu hneď začať – prostredníctvom projektov občianskej vedy, ktoré na Noci vedy našli svoje miesto vo viacerých podobách.
Vedecký kuriér, Mačkast a Radon
V rámci aktivít Noci vedy pre školy si učitelia mohli bezplatne objednať balíčky Vedeckého kuriéra na oživenie vyučovania. Niektoré z nich priniesli do škôl aj medzinárodné projekty občianskej vedy ako Mosquito Project (monitoring komárov) a Zooniverse (pozorovanie tučniakov pomocou kamier v ich biotopoch).
V Košiciach sa s prednáškou predstavila veterinárna lekárka Noema Gajdoš Kmecová, ktorá v podcaste Mačkast vysvetľuje správanie sa mačiek z pohľadu behaviorálnej vedy, poskytuje chovateľom rady a zbiera od majiteľov mačiek údaje pre výskum. V Banskej Bystrici sa prezentoval projekt Radon GPS občianskeho združenia NatuRadon, ktorý pri meraní radónového rizika a realizácii stavebných opatrení prepája majiteľov domov, vedcov a študentov stavebníctva.
City Nature Challenge
V Bratislave dostali na workshope priestor tri prírodne zamerané projekty. Prvým je City Nature Challenge, zviditeľňujúci biodiverzitu v mestách. Obyvatelia miest po celom svete v priebehu určeného predĺženého víkendu zaznamenávajú pomocou aplikácie iNaturalist svoje pozorovania prírody a často objavia aj druhy zaujímavé pre vedu. Hlavná aktivita projektu prebieha až v apríli, ale už teraz je vhodné o ňom hovoriť, pretože v tomto čase sa môžu zapojiť ďalšie mestá. Zo Slovenska sa zúčastňuje zatiaľ len Bratislava, no pani Alena Vaľková z občianskeho združenia Stromosvet ochotne poradí každému, kto by chcel zaviesť City Nature Challenge vo svojom meste.
Zručnosť v zaobchádzaní s aplikáciou iNaturalist sa občianskym vedcom zíde po celý rok. Môžu si založiť vlastné projekty alebo prispieť napríklad do Slovenskej flóry, projektu Slovenskej botanickej spoločnosti pri SAV, v ktorom verejnosť pomáha botanikom mapovať cievnaté rastliny na Slovensku. Spoluzakladateľ tohto projektu Adam Kantor z Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV sa zúčastnil nielen na workshope, ale aj na sprievodnom podujatí Noci vedy – súťaži mladých vedcov a inovátorov Falling Walls Lab. Zvíťazil s príspevkom o objavení nových druhov nepôvodných rastlín na Slovensku s využitím údajov občianskej vedy a bude našu krajinu reprezentovať na medzinárodnom finále v Berlíne.
Vtáčia hodinka
Tretím občiansko-vedeckým projektom zastúpeným na bratislavskej Noci vedy bola Vtáčia hodinka organizovaná Slovenskou ornitologickou spoločnosťou BirdLife Slovensko. Do sčítania vtákov na zimných kŕmidlách sa môže zapojiť každý, kto má kŕmidlo na balkóne, v záhrade či v parku na sídlisku. V priebehu určeného januárového víkendu, najbližšie 10. až 12. januára 2025, občiansky vedec jednu hodinu pozoruje prilietajúce vtáky a do aplikácie alebo formulára zapisuje pri každom pozorovanom druhu najväčší počet jedincov, aký sa na kŕmidle naraz objavil. Termín je zdanlivo ďaleko, no pre kvalitnú účasť je vhodné začať včas pozorovať a poznávať vtáky, ako aj ich správne kŕmiť. Informácie o vhodnom prikrmovaní vtáctva aj návod na rozoznanie najčastejších druhov nájdete na stránkach Vtáčej hodinky.
Vedecká knižnica CVTI SR